Krajina nápadů vás provede výukou o krajině
Čerstvě vydaná knížka Krajina nápadů je určena pro učitele základních či středních škol, oddílovým vedoucím, lektorům ekologické výchovy, pracovníkům středisek volného času nebo vedoucím kroužků…
Knížka je společným dílem autorů, kteří se vzděláváním dětí zabývají, jsou s nimi neustále venku v přírodě a jako učebnici využívají právě krajinu. Autory jsou lektoři ekologické výchovy, vedoucí skautských a turistických oddílů, přírodovědci i učitelé fotografie a kresby.
Text je rozdělen na čtyři rovnocenné oddíly. Abychom se v krajině vyznali, musíme ji prvně sami pro sebe objevit, poznat jednotlivé detaily a chápat ji jako celek. Proto určitě začněte prvním oddílem a děti naučte krajinu vnímat, zamilovat si ji. Pod širou oblohou tvořte, kreslete a foťte, zapisujte si, choďte s otevřenýma očima i srdcem.
Druhý oddíl zkoumá krajinu spíše teoreticky a akademicky. Jde o nápady do třídy nebo klubovny. Ideální je využít těchto aktivit předtím, než vyrazíme s dětmi ven, anebo poté co se vrátíme. Naučíte se modelovat krajinu či říční tok, pracovat s různými podklady, s papírovou mapou, starými fotografiemi, ale i internetovými zdroji. Naučíte se rekonstruovat historickou krajinu a plánovat krajinu budoucí.
Před námi je díl třetí. Už o krajině něco víme, už se v ní pomalu učíme číst, víme, jak ji vnímat. Můžeme tedy vyrazit na výlet, pochod, výpravu, puťák nebo alespoň krátkou vycházku.
Ve čtvrtém oddíle budeme krajinu zkoumat. Pokusme se podívat očima archeologa a vidět kolem sebe minulost. Naučme se hodnotit les nebo louku, staňme se badateli a naučme se třeba zakreslit transekt krajinou, sbírat rostliny z různých stanovišť, využívat mobilních aplikací, mapovat, fotit a hlavně pozorovat.
Speciální činností při pohybu terénem je orientace. Ať už používáme mapu, buzolu, přístroj GPS, nebo nové technologie, nesmíme se v terénu ztratit. A to ani tehdy, když všechny přístroje vypoví službu a mapu ztratíme. V pátém oddíle najdete nápady na hry, které se výborně hodí, když cestujete s dětmi vlakem. Nechybí ani různé typy azimutových závodů, orientační běh, geocaching nebo questing.
Krajina nápadů je knížka, která si neklade za cíl vysvětlovat věci dopodrobna, ale inspiruje a přináší nápady pro didaktické uchopení krajiny. Snahou autorů bylo shromáždit jak neotřelé autorské nápady, tak i klasické „profláklé“ aktivity, které jsme však pro jejich význam nemohli opomenout.
Cílem knížky je „vyhnat“ učitele a žáky z lavic do přírody a oddílovým vedoucím dát metodickou oporu pro jejich výpravy za dobrodružstvím. Knížku objednávejte v e-shopu Chaloupek.