Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Postavme školu v Africe - 17. škola pro Afriku

Odstartoval 11. ročník sbírky Postavme školu v Africe, kterou organizuje Člověk v tísni a Junák - svaz skautů a skautek ČR. V týdnu 6. - 12. října pořádají skautky a skauti po celé České…

  • Publikováno: 20. 10. 2014

Sedmnáctá sbírková škola, už má své místo. Bude stát ve vesničce Meja vzdálené 90 kilometrů od etiopské Awassy. Právě na ni v současné době vybírá prostředky přes 600 skautů a skautek ve městech po celé ČR. Loni v rámci sbírky přispěli skauti částkou 385 000 Kč. I z těchto prostředků se nyní dokončuje 16. sbírková škola v Sorge, která by se dětem měla otevřít v prosinci. „Skauti a skautky se na realizaci sbírky podílí od jejího počátku v roce 2004. Za tu dobu se jich zapojilo už tisíce,“ říká Michaela Čakrtová, koordinátorka letošní skautské sbírky.

Africký běh, puzzle a káva

Skauti z 35 oddílů připravili na podporu letošního ročníku sbírky řadu akcí. V pražském Radotíně vznikne africký stánek s etiopskou kávou, na mnoha místech také infostánky a hry pro děti. V Chrudimi si mohou děti v rámci „afrického odpoledne“ složit velké puzzle Afriky, v parku na Slovanském náměstí v Brně proběhnou africké hry. Skauti z Nového Města nad Metují připravili 11. ročník tradičního běhu, v rámci kterého se sbírají příspěvky od sponzorů za počet uběhnutých okruhů. Na dalších místech v republice se budou vybírat peníze podobným způsobem. „Pomoc druhým je jedna ze základních hodnot skautingu a uspořádání charitativní sbírky je pro děti příležitostí si uvědomit, že pozitivně změnit něčí život může každý z nás,“ dodává Josef Výprachtický, starosta Junáka – svazu skautů a skautek ČR.

Škola v Meje

Škola v Meje již existuje, ale místní ji kdysi postavili z bláta a dřeva, a tak je nyní v dezolátním stavu Do tříd v období dešťů zatéká voda, chybí vybavení a děti tak často při vyučování sedí na zemi. Škola nemá odpovídající hygienické zázemí ani kabinety pro učitele. „Do lavic nyní usedá jen 481 dětí z celkových 715, které by do školy měly chodit. Dalších 234 školáků se do tříd prostě nevejde, a to se někdy v jedné třídě učí až 100 dětí najednou,“ říká vedoucí etiopské mise Člověka v tísni Petra Vránová. „Navíc ve škole kvůli nedostatku místa děti končily školu už po sedmém ročníku. Poslední ročník se zde nevyučoval,“ dodává. 
Místní komunita projevila velký zájem se na stavbě školy podílet. Dodají část stavebního materiálu a pomohou se samotnou stavbou. V Meje tak vyroste nová zděná školní budova s funkčními záchody a systémem na zachytávání dešťové vody. Odlehčí stávající škole, umožní zbylým dětem z vesnice a okolí chodit do školy a taky umožní vyučování 8. ročníku.

Vzdělání pro 4 000 dětí

V africké Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa, nechodí do školy téměř každé druhé dítě a vládne zde 60% negramotnost. „Vzdělání se v Etiopii věnujeme od samého počátku našeho působení v zemi. Věříme totiž, že podpora přístupu ke vzdělání a zavádění moderních vzdělávacích metod je nejlepšímu způsobem, jak Etiopanům pomoct vymanit se z chudoby,“říká koordinátor etiopských projektů ČvT Jan Faltus.

Díky sbírce Postavme školu v Africe postavil Člověk v tísni v Etiopii od roku 2005 již 15 škol pro více než čtyři tisíce dětí. Sbírce výrazně přispívají i charitativní běhy žáků českých základních a středních škol.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...