Přidat inzerci

Facebook

Navigace


ČRDM udělila 13 Cen Přístav, dostali ji úřednice, senátoři, ředitelka muzea i generál

Starosta, úřednice, senátoři, ale také zástupci firem nebo vysoký armádní důstojník. Ti všichni obdrželi 6. prosince výroční Cenu Přístav 2013, tradičně udělovanou ČRDM.

  • Publikováno: 13. 12. 2013

Laureátů a laureátek bylo letos celkem 13 – historicky nejvíce od roku 2002, kdy Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) Cenu Přístav zavedla. A vskutku historické byly i prostory, kde třináct nominovaných svá ocenění přebíralo: šlo o primátorskou rezidenci na Mariánském náměstí, v těsném sousedství Městské knihovny v Praze.

Cena Přístav je symbolickým výrazem uznání. ČRDM jejím udělením vyjadřuje dík představitelům veřejné správy na místní či regionální úrovni – nebo i zástupcům firem – za jejich přínos k rozvoji mimoškolní výchovy. Navrhnout kandidáty na Cenu Přístav mohou alespoň tři občanská sdružení dětí a mládeže nebo Domy dětí a mládeže. Ocenění má podobu ručně malované „trosečnické“ lahve s vloženým poselstvím. Smyslem této ceny je poukázat na pozitivní zkušenosti z komunální politiky, obecně z veřejného života v daném regionu. Udělená Cena Přístav jako by říkala: přístup laureátky či laureáta k navrhovatelům z řad dětských a mládežnických spolků stojí za povšimnutí a může být všem ostatním ve stejné funkci či pozici inspirací.

Pražský primátor Tomáš Hudeček, který nad akcí ČRDM převzal záštitu, sám sebe označil za trochu nešťastného hostitele, neboť jak předeslal, bude muset sešlost záhy zase opustit. „Vedle v budově běží ještě Rada hlavního města Prahy a protahuje se, protahuje, díky tomu jednomu moc milému a krásnému jménu: Blanka (míněn nedostavěný pražský tunel),“ vysvětlil svou časovou tíseň primátor. Přesto však stačil přítomné přivítat, poděkovat jim a ocenit i činnost ČRDM. „Já osobně aktivity České rady dětí a mládeže moc podporuji, nejen nějakým způsobem oficiálním, ale i jakýmsi osobním, srdečným. Protože pokud mládež, mládežnické organizace se takto vzájemně sdružují a dělají věci, které jsou pro společnost bohulibé, tak je to zkrátka řečeno správně,“ prohlásil Tomáš Hudeček. „A pokud se najde jakýkoliv zástupce veřejné správy, který toto navíc podpoří, rozvine, popřípadě i nasměruje – a dostalo to tedy ten správný název Přístav – tak je to něco, co je i mou zálibou, mým směrem (konání),“ dodal.

Zástupců veřejné správy, o nichž se zmínil, se našlo víc – laureáty Ceny Přístav za rok 2013 jsou: senátorka Alena Gajdůšková, Kateřina Kosková z odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Olomouckého kraje, ředitelka Středočeského muzea Roztoky u Prahy Zita Suchánková, starosta obce Dolany u Jaroměře Jiří Plšek, radní za oblast školství Královéhradeckého kraje Táňa Šormová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Jaroměři Petra Šilhánová Hajpišlová, senátor za Pardubický kraj Petr Šilar, Renáta Solská z odboru školství, mládeže a sportu KÚ Moravskoslezského kraje a hodonínský zastupitel Vítězslav Krabička. Vedle nich získaly ocenění také dvě firmy, a to SHM Šumperk a Autoexpres CZ s.r.o. (jmenovitě jednatel společnosti Milan Buček). ČRDM letos navíc udělila i dvě mimořádné Ceny Přístav, jejímiž nositeli jsou generálmajor Miroslav Žižka a Luboš Čuta, specialista mládeže z oddělení sportu, volného času a projektů Magistrátu hl. m. Prahy.

Spolu s předsedou ČRDM a Alešem Sedláčkem a projektovou manažerkou Bambiriády Blankou Liškovou předávala laureátům jejich ocenění náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová. S gratulací popřála, aby se jim dařilo i nadále. Téma mimoškolních aktivit, respektive volného času a jeho využití přitom označila za velmi silné. „To, co se možná v životě nepodaří v rámci systému vzdělávání, kde vždycky stát si říká, co mám(e) dělat, co nemám(e) dělat … tak aspoň v části toho v uvozovkách volného času se nechá do člověka zasít semínko – tak, aby se nějak (slušně) v životě choval. A to je strašně důležité,“ shrnula Eva Bartoňová přínos všech vyznamenaných.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...