Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Dozvuky Pražského jarmarku

V sobotu 1.9. v 19 hodin se z pódia na Ovocném trhu rozloučili s diváky a účinkujícími IX. Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký,…

  • Publikováno: 02. 09. 2012

Indikátorem úspěchu je samozřejmě publikum, a proto pořadatelé i organizátoři mohou být s průběhem festivalu maximálně spokojeni. Přeplněné náměstí po celých pět festivalových dnů, kdy diváky neodradil ani páteční zlom počasí a dešťové přeháňky trvající i v sobotu, potlesk a nadšení lidí z vystoupení souborů, které často vyústilo ve spontánní sborový zpěv celého hlediště, bylo odměnou všem, kteří se na přípravě a chodu festivalu podíleli.

Pořadatelům a návštěvníkům také Oldřich Lomecký srdečně děkoval. „Jsem moc rád a pyšný na to, že mají občané Prahy takový zájem o lidovou kulturu a že se tato krásná akce, na níž se i přes špatné počasí sešlo tolik příznivců folkloru, koná právě na Praze 1“, řekl starosta obvodu a patron festivalu. Jan Šlajs poděkoval Pražanům, že po celou dobu festivalu vytvářeli nádhernou atmosféru. „Díky vám si budou zahraniční soubory odvážet do všech koutů světa hezké vzpomínky na Prahu a naši zemi.“ Zdeněk Pšenica uvedl, že „co do účasti a úrovně souborů je Pražský jarmark jeden z největších mezinárodních folklorních festivalů v Evropě.“ Vyzdvihl podporu MČ Praha l i všestrannou pomoc starosty Oldřicha Lomeckého, kterému rovněž poděkoval za záštitu festivalu. Jmenovitě pak děkoval za práci řediteli festivalu Janu Šlajsovi, generálnímu sekretáři zahraničních vztahů FoS ČR Jarmile Mrnuštíkové, režiséru programu Dušanu Gellienovi, vedoucí produkce Kristýně Hanušové, vedoucí realizačního štábu Ivance Lázníkové, technickému týmu Jiřině Balcarové a Radovanu Myslíkovi, moderátorovi Tomáši Grossovi, zvukařům a dalším organizátorům.

Shrneme-li letošní festival, výkony hostujících souborů si obrovskou přízeň publika zasloužily. Překrásné indonéské tanečnice Jakartské univerzity oslnily nevšedním půvabem, kultivovaným projevem a profesionálním uměním. Maorská skupina Whakaari Rotorua z Nového Zélandu předvedla divákům domorodé rituální a válečné tance, čínský soubor, který se rekrutoval z pomezí Mongolska, ukázal prastaré tradice stepního národa. Rytmické bubnování zručných hudebníků z tichomořského ostrova Rarotonga doprovázelo neuvěřitelné taneční kreace mužů a dívek souboru Akirata, které se střídaly s chytlavými melodiemi polynéských písní. Vedoucí souboru vysvětlil divákům i původ jednotlivých tanců, co vyjadřují a z čeho jsou zhotoveny jejich nástroje, lišící se ovšem od autentických bubnů tím, že nejsou potažené žraločí kůží. Diváci shlédli nádherné kroje a temperamentní tance Brazilců, lidové umění Tchajwanu, Koreje, Kypru, Řecka, Makedonie, Turecka, výkony dětských souborů z Gruzie, ruského Jekatěrinburgu a Slovenska, tance ze Sicílie, Sardinie, dalších italských oblastí, Španělska, Švédska, Německa, Estonska, Portugalska, Srbska. I přes všechnu exotiku publikum opakovaně vytleskalo soubory, které jsou českému srdci nejbližší –  pražský taneční soubor Betty, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Voničku, která představila valašské tance, Šarvance se slovenským folklorem a Vrbinu s českými lidovými písničkami a tanci.

Po oficiálním ukončení festivalu pokračoval ještě sobotní program na Ovocném trhu až do 22 hodin, kdy jako poslední vystoupil soubor Rosénka s písničkami a tanci jižní Moravy.

Diváky sice zhoršené počasí nezlomilo, poznamenalo však některé členy zahraničních souborů, nezvyklých na sychravé podnebí. Pro onemocnění hlavních sólistů se vrací italské soubory do svých domovů již dnes večer, a proto pořadatelé ruší nedělní průvod Velké ceny folkloru, původně plánovaný z Hradčanské náměstí Nerudovu ulici se zakončením ve Valdštejnské zahradě. Nedělní tečku za festivalem však udělají soubory z Cookových souborů a Nového Zélandu. Vystoupí odpoledne pro návštěvníky v pražské Zoologické zahradě.

IX. MFF Pražský jarmark se konal pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Pořádaly Folklorní sdružení ČR a SOL group ve spolupráci s hl. městem Prahou a MČ Praha 1, za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, OSA a dalších partnerů. Mediálními partnery byly Český rozhlas, Mediatel-Zlaté stránky, Rádio Proglas, TV NOE, Dětská tisková agentura, www.borovice.cz, Literární noviny, Haló noviny,  časopis FOLKLOR.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...