Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Obdoba obchodního rejstříku pro neziskovky by prověřila jejich důvěryhodnost

Rozdělování peněz je, bylo a asi bude vždy problém. I když nastavíme sebelepší pravidla, tak se dříve či později nepochybně najde někdo, kdo toho zneužije.

  • Publikováno: 25. 12. 2010

Je tedy otázkou, jestli pár „pseudosdružení“ nekazí pověst tisícovkám jiných organizací a spolků – vodákům, táborníkům, sportovním oddílům, charitě či sociálním organizacím. Tato sdružení dostávají často tak malé dotace, že jejich roční obrat je v řádu desetitisíců. Přitom procházejí tak přísnou kontrolou, že se u nich hlídá každá účtenka i její obsah.

Ale proč tomu není i v případě peněz plynoucích ze sázkových her? Asi někdo nechce Vždyť by přece naprosto stačilo zavést jen stejné podmínky. A možná by bylo pro požadovanou transparentnost i dobré, kdyby peníze nerozdělovaly samotné loterijní společnosti.

V naší zemi je opravdu mnoho sdružení. Tedy těch založených. Divoká legislativa ani nikoho nenutí udržovat o sobě v registru aktuální informace. Radikální změny jsou vždy problém, ale co takhle zavést obdobu obchodního rejstříku i pro neziskové organizace? Z mého pohledu je to velmi jednoduché a většina potřebných informací je již dneska na ministerstvu vnitra.

Stačilo by jen chtít je zveřejnit a udržovat aktuální. Třeba bychom rázem zjistili, že je tu pár vysoce funkčních organizací, jejichž důvěryhodnost by pak nikdo zpochybnit nemohl.

Převzato z Adam.cz.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...