Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Jizerská oblast temné oblohy

V Jizerských horách bude s velkou pravděpodobností v říjnu vyhlášeno neobvyklé chráněné území – Jizerská oblast temné oblohy. S nápadem přišli před dvěma lety astronomové z polské Wroclawi…

  • Publikováno: 01. 10. 2009

Ochranou tmy chtějí nejen přilákat k zájmu o astronomii, ale především upozornit na stále narůstající problém – světelné znečištění. Území temné oblohy bude patřit mezi první oblasti svého druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě.

„Velká jizerská louka je z celé oblasti nejtemnější. Naopak nejsvětlejší je nebe v jižní části nad železničním mostem před harrachovskou vlakovou zastávkou – tam je totiž znát osvětlení z Harrachova, Desné a Tanvaldu,“ říká astronom Sylwester Kołomanski. Zatím navrhované území má rozlohu přibližně 70 km2 rozdělených spravedlivě po obou stranách hranice. „Návrh ještě není definitivní, rozhodnout to ale budeme muset do října,“ dodává Sylwester Kołomański. Organizátoři by totiž rádi stihli oblast temného nebe slavnostně otevřít ještě letos, protože OSN vyhlásila rok 2009 Mezinárodním rokem astronomie. A déle než v říjnu by jakákoli akce v Jizerských horách mohla být ohrožena prvním sněhem.

Hlavním důvodem pro vyhlášení oblasti tmavého nebe je především snaha upozornit na světelné znečištění. „Ona dokonce ani v navrhované oblasti není obloha úplně přirozeně temná,“ vypravuje astronom Sylwester Kołomański, „její světlost je asi dvakrát větší, než by byla přirozená hodnota bez lidského vlivu. Ale je temná dost na to, aby byla vidět například Mléčná dráha, a je mnohokrát temnější než obloha na jiných místech Slezska nebo severních Čech. Proto bude pro lidi zajímavé sem přijet a podívat se, jak je noční temná obloha hezká. Vždyť ve městech můžou lidé vidět jen několik set hvězd. A tady v oblasti temné oblohy jsme jich napočítali patnáct set! Ani to ale není konečné číslo, při přirozeně zatemněné obloze je možné napočítat 2000, možná i o několik set víc hvězd.“

Zdrojem světelného znečištění je zbytečné nebo špatně nasměrované svícení, které následně rozptyluje světlo do ovzduší. Nejde přitom o zcela zanedbatelný problém. Na první pohled to možná vypadá, že pár zájemců nevidí na hvězdy, světlá obloha má ale i další nepříznivé důsledky. Kromě plýtváním energií se jedná například o dopady na přírodu, kdy nepřirozené světlo ruší spoustu živočichů. Podobný problém existuje i u lidí, kteří potřebují tmu ke zdravému spánku.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...