V libereckém iQparku si může každý vyrobit vzorek netkané nanotextilie
Vlákna tisíckát tenčí než lidský vlas, která jsou tak malá, že je lze pozorovat pouze elektronovým mikroskopem - taková si nyní mohou vyrobit na prvním veřejném Nanospinneru návštěvníci iQparku…
Katedra netkaných textilií Technické univerzity v Liberci se tak stala průkopníkem prosazování nanovláken do průmyslové výroby.
Možnosti využití jsou téměř nevyčerpatelné: „Jsou to třeba různé typy filtrů. Od průmyslových až po ochranu jednotlivých osob, které ochrání před bakteriemi. Ke spuštění výroby jsou třeba připravené výrobky, které mají vynikající zvukově absorpční vlastnosti, to znamená, že dokáží pohltit zvuk v daleko širším spektru kmitočtů než dosud známé materiály. Další chystaná skupina výrobků slouží ke krytí ran,“ uvádí profesor Jirsák.
Jednoduchý přístroj instalovaný v iQparku vydlouží díky elektrostatickým silám vlákno z polymeru na povrch kartičky. „Zájemci si mohou vlastnoručně vyrobit vzorek nanotextilie a samozřejmě se dozvědět jednak o historii, využití i budoucnosti této unikátní liberecké technologie,“ říká Pavel Coufal, ředitel iQparku.
Do května může veřejnost v expozici také shlédnout i unikátní fotografie nanovláken pořízené elektronovým mikroskopem.