Začíná Matějská pouť
Tradiční jarní Matějská pouť, která je první jarní poutí v Evropě, dnes začíná. Těšit se můžete na nové zahraniční atrakce, stejně jako na klasické atrakce. Historicky nejznámější atrakcí je…
centrifuga Booster či Katapult Bungee.
Návštěvníci se mohou též svézt na vodní atrakci či na myší horské dráze Super Mouse. Mezi další atrakce patří strašidelné zámky a domy smíchu, motion simulátory, střelnice, kolotoče, řetízkové kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě, autodromy, zvonkové dráhy, lochnesky a samozřejmě stánky s laskominami a občerstvením.
Matějská pouť se koná od 21. února do 13. dubna 2009 v areálu Výstaviště Praha, dříve nazývaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka v bubenečské Stromovce. Provozní doba je úterý až pátek od 14 do 22 hodin, soboty, neděle a svátky jsou od 10 do 22 hodin.
Matějská pouť se koná již od roku 1963, letos tak oslaví již 45. výročí.
Tradice Matějské pouti pochází z výročních poutních oslav svátku svatého Matěje, který připadá na 24. února, v jemu zasvěcené farnosti v Dejvicích u Hanspaulky. V Národní knihovně je tato tradice doložena od roku 1595.
Svatý Matěj je ochráncem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Vedle toho se k němu lidé modlí, aby od nich odvrátil černý kašel, neštovice a manželskou neplodnost. Také s počasím má Matěj co do činění. Existuje pořekadlo „Svatý Matěj ledy láme“. Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí jara. U nás se dříve hojně ujal zvyk třást na sv. Matěje ovocným stromovím, aby hojně rodilo. Kromě toho sloužila matějská noc k četným předpovědím. Tak například večer se vkládaly listy břečťanu do mísy s vodou. Když do rána některý list změkl, znamenalo to nemoc v rodině.
Po skončení Matějské pouti zůstává v dolním areálu 22 atrakcí v provozu po celou sezónu.