Rychlé šípy slaví sedmdesátiny
Tento rok 17. prosince oslavily Rychlé šípy sedmdesát let. Přesně tolik let uběhlo od uveřejnění prvního příběhu v časopise Mladý hlasatel v roce 1938. Hrdiny těchto příběhů na pokračování…
Jejich příběhy se staly velmi populárními, vznikaly jejich fan kluby, sběratelské kluby, knižní příběhy, filmová zpracování. Rychlé šípy se staly fenoménem, který můžeme přirovnat k příběhům Sherlocka Holmese v komornější verzi.
Jeden z příběhů vyprávěl o revolučním vynálezu létajícího kola, jehož plánek byl uschován uvnitř mechanického hlavolamu Ježek v kleci.
Popis hlavolamu byl velmi přesný a v příběhu byl také detailní popis řešení. Jeho začátek slyšel někdy snad každý z nás: Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece…
Ilustrátor originálních verzí příběhů Rychlých šípů Jan Fischer načrtl obrázek ježka v kleci, a to byl dostatečný impuls pro místní chlapce a jejich zručné otce. Světlo světa spatřilo množství verzí tohoto hlavolamu a v roce 1941 se v obchodě pana Moučky v Praze objevila první komerční verze, která byla dřevěná.
Během pozdějších let druhé světové války a v poválečných stalinistických let měla naše země jiné starosti, ale i přesto se stále objevovaly další verze hlavolamu.
Ke konci šedesátých let minulého století se na trhu objevovaly nové komerční verze hlavolamu ve stále větších množstvích. Někteří z domácích sběratelů mají ve své sbírce více než 50 různých typů Ježka v kleci.
Nejoblíbenější verze hlavolamu ze všech jeho komerčních verzí byla dřevěná verze z roku 1970 od výrobce Druopta Praha, která skutečně obsahovala tajnou schránku uvnitř ježka, stejně jako verze v příběhu.
Nejnovější verze Ježka v kleci (verze 2009) je kovový šroubovací Ježek v kleci, který je kopií ježka z roku 1970. Můžete ji zakoupit prostřednictvím internetového obchodu na http://obchod.hryahlavolamy.cz.