Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Unikátní výstava Jak se oblékají pohádky nahlédne do šatníku českých princezen

Od 27. listopadu do 31. prosince bude v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu k vidění unikátní výstava Jak se oblékají pohádky. Tváře umouněné od popela, ale kominík to…

  • Publikováno: 13. 11. 2008

Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není. Kdo by v záludné hádance nepoznal Popelku?! Ale jak ve skutečnosti vypadaly kouzelné šaty, které si vyloupla ze třech oříšků? Byl myší kožíšek opravdu z myší? A jakou róbou se pyšnila krásná Krasomila? Přesvědčte se na vlastní oči na unikátní výstavě Jak se oblékají pohádky.
Originální kostýmy ze slavných českých filmových pohádek, záběry, fotografie z natáčení, které nebyly nikdy zveřejněny, dekorace a rekvizity budou k vidění od 27. listopadu do konce roku.
Již několik let se pohybuji v oblasti dětské tvorby a filmu a hlavně jsem velkou milovnicí pohádek. Uspořádat výstavu s původními exponáty mě lákalo už proto, že v české historii nemá obdoby. A to je velká škoda, vždyť české pohádky patří k těm nejlepším na světě, prozrazuje autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová, co předcházelo více než půlročnímu pátrání ve fundusu, a otevřeně přiznává, že bez pomoci Nadi Klempířové Šafratové a Věry Krátké s Martinem Růžičkou z Barrandov Studios by to nedokázala.
Nakonec se jim podařilo téměř nemožné: dát dohromady jedinečnou sbírku kostýmů z 15 nejznámějších českých pohádek, z nichž některé jsou dokonce zařazeny v kulturním dědictví České republiky. Patří k nim Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Pekařův císař a císařův Pekař a Princ a Večernice.
Naším záměrem bylo zpříjemnit divákům všech generací sváteční čas a aspoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. Věřím, že si v předvánočním shonu najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání si na hezké zážitky z dětství (bez ohledu na věk), kdy nás, zejména v době Vánoc, tyto pohádky vždy pohladily po duši, dodává Jana Sommerová.
Výstavu originálních kostýmů českých filmových pohádek s doprovodným programem pořádají Jana Sommerová, Barrandov Studio a.s. a Královská kanonie premonstrátů. Záštitu převzala a hlavní patronkou se stala první dáma paní Lívia Klausová.
Vstupné: dospělí 130 Kč, děti 70 Kč.
Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin.
Otevírací doba o Vánocích a na Nový rok:
24.12. a 25.12. – zavřeno
26.12. – normální otvírací doba
31.12. – otevřeno pouze od 9 do 12 hodin
1.1.2009 – otevřeno pouze od 12 do 16 hodin


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...