Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Večeře s princem Edwardem na ostrově Mauritius

Jan Búda, student z Českých Budějovic, se jako zástupce Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (Program EDIE v ČR) zúčastnil Mezinárodního setkání zlatých absolventů Ceny na ostrově…

  • Publikováno: 03. 11. 2008

Jan Búda, zlatý absolvent Programu EDIE se ve dnech 12. 10. – 27. 10. 2008 zúčastnil Mezinárodního setkání zlatých absolventů Ceny vévody z Edinburghu na ostrově Mauritius. Setkání mladých lidí z celého světa oficiálně zahájil Sir Anerood Jugnauth, prezident republiky Mauritius. Jednotlivé skupiny účastníků setkání se zabývaly workshopy s tématy žurnalistiky, fotografování, blogování a networkingu či nahrávání videa. Workshopy byly prokládané výlety a aktivitami, zaměřenými na poznávání ostrova. Účastníci podnikli výlet na Ile aux Cerfs, který je považován za ráj turistů, a mohli si vyzkoušet různé vodní sporty. Nevynechali ani možnost šnorchlování. Mladí lidé se věnovali i turistice v národním parku – zdolali Lion Mountain a slaňovali 40 metrový vodopád Tamarind.
Vojáci, kteří nás na přání ministerstva mládeže doprovází, jsou ze mne lehce nervózní, neboť neustále zůstávám pozadu a natáčím, a tak 5 z nich vždy čeká se mnou, poznamenal J. Búda.

Mladí účastníci si nejen užívali pohody a krás ostrova, ale také se zapojili do dobrovolných charitativních prací v rámci projektu Služba. Někteří budovali přístřeší pro bezdomovce a sociálně slabé, další natírali a malovali zdi v Centru Chrysalide (léčebna drogově závislých) nebo se podíleli na čištění a sběru odpadků v ptačí rezervaci v Mer Rouge. Mladí lidé měli dobrou příležitost poznat jednotlivé kultury a zvyky i během tematicky laděných večerních setkání, kde se vzájemně představovaly jednotlivé regiony a země. Sledujeme různá taneční vystoupení, hraje indická kapela a ochutnáváme indická jídla, popsal jeden z večerů věnovaný Indii J. Búda.

Náš zástupce se též zúčastnil oslav 30. výročí Asociace zlatých absolventů Ceny a Fóra mládeže v Pointe aux Sables. Mezinárodní Fórum mládeže navštívil též britský princ Edward (syn zakladatele Ceny) a P. Cruddas. Delegáti, rozdělení do skupin, se v rámci workshopů zaměřují především na budoucnost a možnosti rozvoje a zlepšení mezinárodní Ceny. Ve skupině s J. Búdou na téma Video Promotion diskutuje i princ Edward. Že je Jan Búda velmi zdatným zástupcem českého Programu EDIE, se ukázalo nejen ve chvílích, kdy byl požádán o oficiální natáčení a focení různých akcí. Byl též vybrán jako spolustolovník prince Edwarda a P. Cruddase při závěrečné slavnostní večeři. Sedět u stolu s princem Edwardem v krásné restauraci, obklopené rybníčky a s velkými želvami, to byl zážitek dne, popisuje událost J. Búda.

Cena vévody z Edinburghu je program zaměřený na aktivní vyplňování volného času mládeže formou motivační soutěže se sebou samým. Byla založena v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a dodnes funguje ve více než 120 zemích světa pod jeho záštitou. Mladí lidé ve věku 14 až 25 let se v rámci plnění Ceny zdokonalují v rekreačním sportu a praktické dovednosti, vykonávají dobrovolnou službu ve svém okolí a podnikají expedici do divoké přírody.
V České republice se Ceně říká Program EDIE a od roku 1993 funguje ve více jak třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže.

Program pro mládež
Cena vévody z Edinburghu
Thunovská 18, 118 00 Praha 1
Tel.: +420 251 104 134, 251 104 137
Fax: +420 251 104 250
E-mail: award@volny.cz
www.edie.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...