Přidat inzerci

Facebook

Navigace


City Action dopadla na jedničku

Na počátku srpna proběhl v Praze na Výstavišti velký Festival YMCA Europe 2008. Byla to akce ve velkém stylu - 7000 účastníků z 54 zemí světa, obrovská pódia, spousta zajímavých aktivit - od…

  • Publikováno: 07. 09. 2008

Jeden den však byl ve festivalovém programu zcela speciální.
Byl to čtvrtek 7. srpna odpoledne a pod názvem City Action YMCA aneb Praha dnes patří mladým! ho pořádala YMCA v ČR a probíhal na třech pražských náměstích – Ovocném trhu, nám. Míru a Karlově náměstí. Jeho cílem bylo ukázat Pražanům, co probíhá celý týden na Výstavišti – tedy, co je YMCA, čemu se věnuje, jaký duch v ní panuje, co je schopna nabídnout.
Díky mnoha dobrovolníkům se celý program opravdu bezvadně vydařil.
Ovocný trh nabídl ukázku sportovních aktivit – korfbalu, indiaky, volejbalu a fotbalu. Každý kolemjdoucí měl možnost si hry vyzkoušet.
Karlovo náměstí nabídlo outdoorové aktivity a také nejrůznější hry pro děti. Jít středem Prahy a narazit v parku na týpí a podsadové stany či lezeckou stěnu – to se nevidí každý den. Především zahraniční návštěvníci byli celí bez sebe z obyčejných chůd a nutno dodat, že především pro mexické a brazilské testery této tradiční zábavy to byl velmi tvrdý oříšek, de facto nebyli schopni na chůdy ani nastoupit, a to byly velmi nízké.
Zato u lezecké stěny se řada mladých lidí, ale i dětí ukázala jako velmi schopná. Také netradiční hry lákaly pozornost – simulace svazování nohou dobytku pomocí tří svázaných tenisových míčků, rutinní to činnost argentinských honáků, se ukázala jako hodně zajímavá. Pro menší děti tu byly různé soutěže o bonbóny, stavění z kostek, malování apod.
Na náměstí Míru se pro změnu zase tančilo, zpívalo, hrálo divadlo a de facto i baletilo. Několik mladých lidí předvedlo i scénku, secvičenou na workshopu v rámci festivalu. Jejím tématem byl rok 1968 a protagonisté se snažili publiku představit, co všechno se v tomto roce ve světě událo. Objevila se tam například válka ve Vietnamu, atentát na J. F. Kennedyho a M. L. Kinga a samozřejmě také okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. To, že se mladá generace zajímá o podobné věci a dokáže je navíc velmi neformálním, přesto podstatu vystihujícím způsobem, předat ostatním vrstevníkům, mě opravdu zaujalo a potěšilo. Na pódiu se vystřídali mladí lidé z Finska, Ukrajiny, Nizozemí i České republiky. Publikum však bylo ještě internacionálnější.
Všechna tři náměstí spojovala Tramvaj YMCA, která zdarma vozila veřejnost na jednotlivé aktivity, ale usměvaví dobrovolníci také cestujícím předávali základní informace, ať už o právě probíhající City Action či o YMCA jako takové.
Všechny tyto aktivity proběhly jen díky obrovskému nasazení a schopnostem mnoha dobrovolníků. Bylo by super, kdyby se nám podařilo tuto partu lidí udržet, protože s nimi bychom se nebáli jít do žádné další akce. Navíc to byla první velká zkušenost s podobně velkým projektem pro drtivou většinu z nich, a přesto vše dopadlo na jedničku!


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...