Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Zdravá pionýrská krev

Světový den dárců krve je každoročně 14. června. Nabízí se tak řada možností, jak si tento významný den připomenout.

  • Publikováno: 30. 06. 2016

Ať už se rozhodnete přímo vyrazit darovat nebo alespoň dát dárcům ve vašem okolí najevo, že si této jejich aktivity ceníte, určitě je tento den příležitostí si uvědomit, že dárcovství se nelze věnovat jen jednorázově a dárců nikdy nebude příliš. Právě proto už od roku 2001 probíhá v Pionýru iniciativa Zdravá pionýrská krev, jejímž cílem je nacházet mezi našimi dobrovolníky nové dárce, kteří se budou na transfúzní stanice vracet dlouhodobě.

Aby jim byl usnadněn první krok, najdou všechny potřebné informace na adrese: pionyr.cz/cinnost/projekty/zdravapionyrskakrev. Ale to, co musí každý dárce najít především, je dobrá vůle a chuť „jít do toho“. Třeba pro inspiraci poslouží i tyto příběhy našich dobrovolníků:

Poprvé jsem darovala krev v 18 letech a byl to velký zážitek. K této aktivitě mě přivedl kamarád z jiného pionýrského oddílu. Pochopila jsem, že je to činnost, která mně nijak neublíží a je velmi záslužná. Při každém odběru si přeji, aby darovanou krev či plazmu nepotřeboval nikdo z mých blízkých. Dnes mám v kartě dárce již 73 odběrů krve a plazmy a k dárcovství jsem přivedla několik dalších pionýrských vedoucích. Má to smysl!

Ivana Vejvodová (nar. 1977, dárce 20 let, 77 odběrů krve a plazmy)

Krev jsem začal dávat ve svých osmnácti letech v roce 1974. Bylo to prima. Měli jsme volno v práci, dostali jsme fakt vydatné občerstvení, knihu, kytičku, odznáček. U lékaře jsme měli přednost. V MHD jsme jezdili zadarmo, atd. Později jsem dával z pocitu povinnosti. Maminka i manželka při lékařských zákrocích dostaly hodně krve a já jsem měl co splácet. A dnes? Je to součást mé zdravotní prevence a cítím se ještě trochu užitečný.

Jiří „Pérák“ Perkner (nar. 1956, dárce 42 let, 88 odběrů krve)

Můj důvod je jasný, protože můžu. Ačkoliv mi při pohledu na krev není zrovna dobře, pocit po odběru je vždy stejný, radost a spokojenost z dobrého skutku. Dvojnásob dobrý pocit pak mám, když mi volají, že potřebují krev pro konkrétního příjemce. Nestudovala jsem medicínu, ale i přesto mohu přispět k záchraně života a to je opravdu krásný pocit…

Vendy Nejedlá (nar. 1987, dárce 5 let, 17 odběrů krve a krevních destiček)

Krev jsem začal dávat v roce 1976, poprvé v den svých osmnáctin. Bezprostředním podnětem byla moje tehdejší brigáda na I. Interní klinice, kde se léčili pacienti s poruchou krvetvorby. Už tehdy jsem si říkal: Stojí to za to! To si myslím dodnes. Každý člověk by měl být ochoten pomoci, když je třeba. A krev je potřebná vždy. Mně tahle forma přijde lepší než posílat DMSky.

Jindřich Červenka (nar. 1958, dárce 40 let, 130 odběrů krve)

Děkujeme všem dárcům krve!


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...