Kovbojové zachraňují deštný prales
Zní vám to trochu přitažené za vlasy? Na správném letním táboře – a Pionýr takových letos pořádal 394 pro téměř 17 tisíc dětí – se přece fantazii meze nekladou! Tohle je jen jeden z mnoha…
Děti na tábor holešovské Pionýrské skupiny Dr. Mirko Očadlíka dorazily jako osadníci na Divoký západ a budovaly železnici k diamantovému dolu. Kromě toho zažily řadu dalších aktivit – rukodělky, bubnování, pozorování hvězd a jeden večer také povídání o deštném pralese a jeho ochraně. To je natolik zaujalo, že na své country show pro rodiče poprosily o příspěvek a získaly 1701 Kč. K čemu je využily? Teď společně vlastní dva ary deštného pralesa, který je jenom jejich a už jim ho nikdo nevykácí…
„Pro děti jsou to právě takovéto příběhy a zážitky, co rozhoduje, jestli se tábor opravdu povedl. Samozřejmě že je nutná spousta dalších věcí, které ale děti neřeší, když jim nic nechybí. Dnes už je v oblasti letní rekreace natolik konkurenční prostředí, že bereme narůstající čísla i jako projev uznání ze strany dětí i rodičů a děkujeme za něj,“ komentuje předseda Pionýra, Martin Bělohlávek meziroční nárůst počtu dětí na táborech o 550. Ve srovnání s rokem 2013 jelo na tábor s Pionýrem dokonce o 1800 dětí víc.
Opravdu dobrý tábor
Co za stoupajícím zájmem dětí i rodičů stojí? „I když mnozí rodiče berou tábory jako spotřební záležitost, je stále hodně i těch, kteří se ptají po skutečné kvalitě. Ty potom nezajímá jen Wi-Fi a chatky se zásuvkou, ale chtějí vědět, jestli je pro děti připravený promyšlený program, který jim něco dá. Věříme, že k tomu přispívá i náš informační projekt Opravdu dobrý tábor,“ dodává jeho koordinátor Jakub Kořínek.
Projektem ODT se Pionýr snaží již jedenáct let posilovat povědomí o tom, jak by měl skutečně kvalitní tábor vypadat. Hlavní zásady shrnuje do podoby „Osmera dobrého tábora“ a nabízí i další rady a užitečné informace (více na www.dobrytabor.cz).
Nejlepší dárek
Pionýr si letos připomíná 25. výročí obnovení samostatné činnosti. Oslavy se prolínají celým rokem, na jaře šlo například o stovku otevřených akcí s názvem Pionýrské pětadvacítky, na podzim je nachystána Konference o činnosti Pionýra, dobrovolníci jsou oceňováni příležitostným vyznamenáním…
„Práce s dětmi nám vždycky šla lépe než pompézní akce, proto jsme se rozhodli slavit průběžně, při všem, co děláme… A takto úspěšné letní tábory jsou jedním z nejlepších dárků, které jsme si k ,narozeninám‘ mohli nadělit,“ doplňuje Bělohlávek.
Jedeme dál!
Letní tábory jsou tradičně vyvrcholením celoroční činnosti Pionýra, závěrem takzvaného pionýrského roku. Ale hned v září začíná rok nový. Přes pět set oddílů a více než stovka otevřených klubů zahajuje svou průběžnou činnost, pro děti je připraven nespočet schůzek, výprav, větších i menších akcí, zkrátka začíná další rok „Dobrodružství na míru“.