Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Do projektu 72 hodin se během týdne přihlásilo přes 5000 dobrovolníků

V prvním týdnu od spuštění registrace do letošního, již čtvrtého ročníku dobrovolnického projektu „72 hodin“ organizátoři evidovali více než 5400 lidí. A postupně přibývají další.

  • Publikováno: 20. 09. 2015

Hlásí se převážně školy, ale dávají o sobě vědět také nadšenci z různých dětských a mládežnických spolků – mezi nimi nejčastěji tomíci, pionýři či mladí dobrovolní hasiči – ale i neorganizovaní jednotlivci. Největšímu zájmu se akce zatím těší v Jihomoravském kraji. Vyplývá to z informací organizátorů z pořadatelské České rady dětí a mládeže (ČRDM).

„V loňském roce se zapojilo přes dvacet jedna tisíc dobrovolníků v celé zemi a pracovali na téměř čtyřech stech padesáti dílčích projektech; letos se čísla, doufejme, opět posunou vzhůru,“ věří místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka, koordinátor 72 hodin. Své projekty mohou zájemci registrovat na webu www.72hodin.cz až do 8. října. Podrobnosti o dobrovolnickém projektu lze nalézt též na Facebooku.

Letošní ročník třídenního dobrovolnického maratonu se uskuteční v době od 8. do 11. října a jeho motto zní „Zasaď strom (třeba) se starostou“. Proto se také v hlášeních o zaregistrovaných projektech leckdy objevují zmínky o tom, že v dané lokalitě si budou podávat rýč dobrovolníci se starostou či starostkou obce nebo s lidmi z vedení tamního magistrátu.

ČRDM nabídla zdarma svým členským organizacím (je jich bezmála sto) stovku stromků určených k výsadbě. Projekt přitom kromě ekologických či charitativních cílů sleduje i podporu společenských, sousedských vztahů na lokální úrovni. „Smyslem projektu je také podpořit vztahy s radnicí v místech, kde fungují různé dětské organizace, jejich oddíly, družiny, kmeny či skupiny. Věříme, že posílení vztahů s představiteli města nebo obce je důležitým krokem k jejich bezproblémovému, spokojenému životu,“ vysvětlil Ondřej Šejtka. Doplnil, že starosta z motta 72 hodin může být podle místních potřeb klidně nahrazen jiným uznávaným občanem – učitelem, policistou, novinářem, sportovcem a podobně.

Do projektu se lze pochopitelně zapojit i jinak než sázením stromů. Kdo chce, může si vymyslet a naplánovat úklidovou akci, navštívit se svým kulturním programem dům seniorů nebo třeba natřít zanedbanou autobusovou zastávku. Nápadů na zkrášlení svého okolí nebo zlepšení životních podmínek kohosi, kdo to potřebuje, se každoročně objeví celá řada.

Patron letošního ročníku, známý youtuber vystupující pod přezdívkou Nejfejk, míní, že za dvaasedmdesát hodin zmíněných v názvu projektu se dají stihnout takřka zázraky. Stačí jen chtít. „Víte, on si každý řekne, že to udělá někdo jiný, ale když si to takhle řekne každý, tak to nakonec neudělá nikdo. Proto si opravdu vážím těch lidí, kteří místo kecání a plánování, co všechno by mohli udělat, jdou a něco skutečně udělají,“ říká Nejfejk. Podle něj se dá dvaasedmdesát hodin prospat, prolenošit anebo je využít k nějaké aktivitě, díky níž někdo někde někomu třeba i pomůže. Spolu s Nejfejkem se patronátu nad dobrovolnickým projektem ČRDM ujala režisérka Alice Nellis.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...