Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Ze Světového skautského jamboree v Japonsku si čeští skauti a skautky přivezli nezapomenutelné zážitky a kamarády po celém světě

Čeští skauti a skautky si z letošního Světového skautského jamboree v Japonsku přivezli neuvěřitelné množství zážitků.

  • Publikováno: 21. 08. 2015

Od setkání s japonským princem přes společnou modlitbu s místními obyvateli v Hirošimě, uvítání dvou českých skautů, kteří trasou dlouhou 14 tisíc kilometrů na místo dorazili ve staré Škodě 120L, až po diskuzi s představiteli českého parlamentu, kteří setkání také navštívili. Jedinečných zážitků však bylo mnohem více!

23. Světové skautské setkání Jamboree se konalo od úterý 28. července do 8. srpna 2015 v japonské prefektuře Jamaguči na tábořišti o rozloze sedmdesáti Václavských náměstí. Mezi více jak 33 000 účastníky ze 161 zemí celého světa bylo i 300 českých skautů a skautek. Jednalo se o druhou největší výpravu v historii českého a československého skautingu, která na světové Jamboree kdy jela.

Hlavním cílem celého setkání bylo především poznávání lidí různých národností, jazyků a kultur. Skauti navázali nová přátelství napříč světadíly a poznali kultury jiných národů. Nyní zpět v Česku sdílejí všechny své zážitky s kamarády ze svých domovských oddílů a dodávají tak činnosti v oddíle mezinárodní příchuť.

Pro skauty byl připravený velmi bohatý a pestrý program, který byl rozdělený do 6 velkých modulů, jmenovitě Vesnice celosvětového rozvoje, Objevování přírody, Křižovatka kultur, Město vědy, Služba veřejnosti, Vodní aktivity. V těchto modulech měli skauti nejen možnost diskutovat nad problematikou ochrany životního prostředí, lidských práv nebo zdravého životního stylu, ale mohli zažít i nevšední dobrodružství v japonské přírodě, navštívit místní jeskyně s vodopády, vyzkoušet si plachtění, surfování, rafting či se zúčastnit vědeckých pokusů a vyzkoušet si některé nové technologie.

Na místě se k české výpravě připojili také skautští vedoucí Aleš Cahlík a Jakub Pejcal, jejichž cesta do Japonska trvala 53 dnů. Z Česka totiž vyrazili na setkání v 30 let staré Škodě 120L. Během cesty projeli 8 zemí, navštívili 24 měst, ujeli 14 000 kilometrů a provedli nespočet oprav a výměn součástek. Při jejich příjezdu na místo je přišel přivítat dokonce světový skautský náčelník João Armando Gonçalves. Ač Jamboree již skončilo, Jakub s Alešem jsou stále v Japonsku, přiletí do Česka až během následujících týdnů a zpět dorazí v kontejneru na lodi i jejich škodovka.

Vedle dalších hostů se na Jamboree objevil i japonský korunní princ Naruhito. Ještě před samotnou návštěvou se s ním setkaly vybrané děti a daly si s ním čaj. Za český kontingent jela Valentýna Himmelová z Prahy. „Přijeli jsme a dostali občerstvení – limču a sušenky. Chvilku jsme čekali, ale pak už přišel princ. S každým si potřásl rukou a krátce popovídal. Se mnou se bavil o Praze a říkal, že naše země je krásná,“ řekla o setkání Valentýna. Princ Naruhito ke skautům pronesl milou řeč o důležitosti skautingu a o tom, jak spojuje svět. Sám kdysi spával pod stanem a tuto vzpomínku si podle svých slov stále nese v srdci.

Během skautského setkání se v Japonsku konala také pietní akce k 70. výročí od svržení dvou atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Eliška Siblíková a Christopher-Alexander De La Cruz jsou čeští skauti, kteří se spolu s dalšími 150 skauty z ostatních zemí zúčastnili obřadů Hiroshima Peace Memorial a Nagasaki Peace Forum. V průběhu programu účastníci navštívili Park Míru v Hirošimě a připojili se spolu s místními obyvateli k modlitbě za ty, kteří přišli o život při jaderném útoku, i za mír ve světě.

Mimo této vzpomínkové akce také po celou dobu Jamboree nasbírali skauti a skautky z české výpravy kolem 20 kilogramů kamenů, které přivezli ostatní skauti ze svých domovských zemí. Tyto kameny s sebou následně odvezli do Česka. Zde je položí na mohylu Ivančena, jež je památníkem bojovníků proti nacistickému režimu.

Na závěr Jamboree v Japonsku za účastníky přijela v pátek 7. srpna významná návštěva – česká parlamentní delegace. Mezi skautky a skauty zavítali předseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček a Petr Gazdík. Oba dorazili ve skautských krojích, jsou totiž již od mládí aktivními skauty. Nejvíc se mi na Jamboree líbil tábor české výpravy, protože je unikátní. Naše výprava použila podsadové stany, vynález českých skautů z roku 1913, čímž vystupují z řady. A jak jsem slyšel od účastníků, tábor vzbuzuje velký zájem i u zahraničních návštěv,“ řekl Jan Hamáček.

Celé Jamboree se neslo v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na Jamboree ukázali celému světu základní myšlenky skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání. Symbolem setkání byl japonský znak „和“ a motto „Duch jednoty“. Znak „和“ (WA) v japonštině symbolizuje právě jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír.

Již nyní všichni skauti netrpělivě očekávají 24. Světové skautské setkání Jamboree, které se za čtyři roky uskuteční v USA.

Fotografie z Jamboree naleznete zde.

Více o světovém skautském Jamboree 2015 najdete na stránkách www.jamboree.cz.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...