Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Již 25 let rozvážejí skautky a skauti Betlémské světlo po celé České republice

Betlémské světlo, které čeští skauti jako každým rokem přivezou z Vídně, převezme kardinál Dominik Duka a další významné osobnosti. V sobotu skauti plamínek rozvezou vlaky do všech koutů…

  • Publikováno: 16. 12. 2014

V sobotu 13. 12. předali rakouští skauti skautským delegacím z celé Evropy plamen přivezený z Betléma. Od českých skautů a skautek jej v pátek 19. 12. v 15.00 ve svatovítské katedrále převezmou kardinál Dominik Duka, primátorka Prahy Adriana Krnáčová, generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan a místostarosta Junáka Jiří Navrátil.

„Letos je to již čtvrtstoletí, co skauti a skautky roznášejí Betlémské světlo do všech krajů naší republiky. Jsem rád, že šíření tohoto symbolu klidu, přátelství a naděje se stalo již nedílnou součástí předvánočních tradic,“ popisuje smysl akce pro skauty a skautky jejich starosta Josef Výprachtický.

V sobotu 20. 12. budou – letos již po pětadvacáté – Betlémské světlo skauti a skautky rozvážet vlaky do všech koutů Česka. Dostane se tak na stovky nádraží a na nesčetná náměstí, do kostelů, městských úřadů, skautských kluboven a dalších míst, kde si jej lidé budou moci od skautů a skautek převzít. Kromě rozvozu vlakem se bude rozdávat i při řadě regionálních akcí. Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednout, seznam vlaků a různých doprovodných akcí či bližší informace, jsou zveřejněny na webových stránkách www.skaut.cz.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Více informací na www.betlemskesvetlo.cz.

Pro letošní ročník bylo sestaveno speciální logo k 25. výročí. Partnerem celostátního rozvoru světla jsou České dráhy, hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.


Betlémské světlo a pražské akce

Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy je rovněž v sobotu 20. 12. připravena tradiční jízda historickou tramvají, ve které bude také možné připálit si z lucerničky Betlémské světlo a obdržet pamětní kartičku. Předpokládaný jízdní řád naleznete na webových stránkách www.praha.skauting.cz před vlastní akcí.

Dále bude možné si jej v sobotu od 13 hodin odnést ze stánku na Náměstí Míru. V něm bude navíc fungovat „Betlémská pošta“ – zájemci dostanou zdarma pohled, který si budou moci orazit pamětním razítkem Betlémského světla a ihned ze stánku odeslat prostřednictvím přepážky České pošty. Pro děti bude připravena malá dílnička, kde mohou přání nejen napsat, ale i s pomocí vánočních razítek dotvořit. Více o pražských akcích najdete zde.

Ve spolupráci s Arcibiskupstvím Pražským bude Betlémské světlo k vyzvednutí také ve vybraných kostelích v rámci projektu Křesťanské Vánoce.  Světlo bude svítit v kostelích u Betlémů a bude k dispozici v předem daný čas zájemcům k připálení.

Partnery pražských doprovodných akcí jsou Dopravní podnik hl. města Prahy, Česká pošta a Arcibiskupství pražské.

Spojení na koordinátory regionálních akcí vyhledáte na adrese www.betlemskesvetlo.cz.

 

FB stránka: https://www.facebook.com/betlemskesvetlocz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...