Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Je příměstský tábor vlastně tábor?

Počet příměstských táborů je v poslední době značný a stále roste - není se co divit, tento koncept zabavení dětí během prázdnin je vlastně vyhovující pro pořadatele i pro rodiče, pro rodiče…

  • Publikováno: 06. 06. 2014

Když se na problematiku příměstských táborů podíváme blíže, nabízí se však otázka, zda je vhodné této formě aktivit pro děti vlastně říkat tábor. Z historického hlediska přichází v úvahu chápání slova tábor jakožto stanového městečka nebo alespoň ležení husitské či jiné vojenské jednotky. Z novější historie se zachovává význam slova tábor ve smyslu stanových, chatkových, či – přimhuřme oko – v hotelu se konajících letních kolektivních pobytových akcí. K naplnění obou významům mají příměstské tábory celkem daleko.

Co s tím? Bylo by samozřejmě možné vytvořit něco jako hnutí za zachování významu slova tábor, ale faktem zůstává, že za těch pár let se sousloví příměstský tábor vžilo natolik, že s touto tradicí říkat sérii výletů nebo každodenních aktivit s návratem k mamince tábor už asi nic neuděláme. Jaroslav Foglar by sice asi koukal, kam až se v našich podmínkách význam tohoto slova dostal, ale pojmosloví není nakonec přece tak podstatné. Hlavní je, že stále existuje nabídka úžasných aktivit pro děti během léta, že vedoucí stále chystají nespočet her a činností s dětmi a že komerce se do táborové činnosti vkrádá stále ještě dost pomalu a tradičních táborů existují pořád stovky nebo spíše tisíce.

Důkazem pestrosti nabídky táborů může být například katalog táborů na portále Borovice.cz, kde mohou své tábory zdarma inzerovat všichni pořadatelé táborů, a to již neskutečných 16 let. V tomto katalogu lze s vrcholem sezóny najít přes 1200 táborů různých pořadatelů, jsou zde tábory velkých agentur s desítkami táborů nejrůznějších typů ale i tábory turistických oddílů či klubů. Vyhledávat lze podle zaměření tábora i podle jeho typu a každoročně toho také velké množství rodičů využívá.

Autor: Mgr. Jana Ptáčková, Borovice.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...