Přidat inzerci

Facebook

Navigace


To se nedá popsat, to se musí zažít, říká ředitel ankety Zlatý Ámos

Na Silvestra 2013 končí příjem přihlášek do 21. ročníku ankety Zlatý Ámos. Měsíc před ukončením nominací jsme vyzpovídali zakladatele a ředitele ankety Slávka Hrzala.

  • Publikováno: 15. 12. 2013

První otázka je přímo takříkajíc „na tělo“. Při zahájení tohoto ročníku Zlatého Ámose jste přiznal, že jste se po letech vrátil za katedru a učíte. Teoreticky by vás tedy vaši žáci mohli do ankety přihlásit. Jak byste se zachoval? Přijal byste to?
Navrhnout by mě mohli opravdu jen teoreticky. Učím totiž zahraniční studenty, kteří se po střední škole připravují na školu vysokou, a Zlatý Ámos je pouze pro základní a střední školy. A jestli bych to přijal? Určitě! Myslím, že to je veliká pocta. Správný učitel, natož pak oblíbený, by neměl nikdy své žáky zklamat. Nevím, jak bych jim vysvětlil, že si nevážím jejich nominace a jejich ocenění. Takže bych do toho určitě šel s plným nasazením, pomohl bych jim při prezentaci na regionálním kole, bojoval bych za ně při semifinále a společně s nimi pak na finále. A kdybychom titul nevybojovali a skončili třeba už v regionálním kole, nic bych si z toho nedělal. Už jen to, že jsem byl svými žáky navržen, bych bral jako nejvyšší učitelské vyznamenání.

Vedete si nějaké statistiky? Máte například spočítané, kolik za těch dvacet let bylo do ankety nominováno pedagogů, kde učí nejvíce oblíbených kantorů atd.?
V prvních ročnících jsme statistiky nevedli, nikdo nepočítal s tím, že anketa přežije 20 let. Ale máme schované všechny přihlášky od prvního ročníku, fotografie a další dokumenty. Takže jsme při desátém výročí ankety začali statistiky dělat a spočítali jsme všechno od roku 1993. Za dvacet let bylo do ankety nominováno 643 učitelek a učitelů. Podpořilo je minimálně 64 300 žáků a dospělých (na přihlášce musí být podpisy 100 osob, ale přicházejí také archy třeba i s dvojnásobným počtem). Za 20 let nejvíce nominovaných bylo v Moravskoslezském kraji – 109. Nejméně v kraji Karlovarském – 15. Nejvíce Zlatých Ámosů učí ve Středočeském kraji – čtyři. Naopak v krajích Olomouckém, Ústeckém a Plzeňském zatím žádný Zlatý Ámos není. (Čím to asi je? ptám se tiše)

Slyšela jsem, že loňský, jubilejní 20. ročník byl rekordní. Je to pravda? A jak tipujete ten, který v říjnu začal?
Ano, je to tak, byl rekordní. Do ankety bylo přihlášeno 72 pedagogů – nejvíce za celou dosavadní historii. Nejvíce přihlášek přišlo z Moravskoslezského kraje, celkem 20. Na pomyslném druhém místě skončila Praha, kde žáci a studenti přihlásili 14 oblíbených pedagogů, s osmi nominacemi byl na třetím místě Středočeský kraj.
Poprvé za 20 let měl alespoň jednoho nominovaného každý kraj, poprvé se do ankety zapojila střední škola pro žáky ve výkonu trestu odnětí svobody, poprvé jsme měli v regionálním kole a v semifinále žáky na vozíčku a tělesně postižené, poprvé byly oficiálně udělovány tituly Krajský Zlatý Ámos.
Jak bude vypadat statistika letos, to si netroufám odhadovat. Ale nám nejde o rekordy. Nám jde především o to ukázat, že jsou učitelky a učitelé, kterých si žáci váží, kvůli kterým chodí děti rády do školy, kvůli kterým se rády učí. A že se to daří už 20 let, to je myslím ten největší rekord a úspěch.

Je něco, co vás na anketě štve, co byste nejraději zrušil?
Musím přiznat, že je. Štve mě nedůvěra některých úředníků, které žádáme o podporu a dotace. Doslova stohy papírů s tabulkami, výkazy, zdůvodněními, kopiemi nejrůznějších dokladů a zpráv, které musíme každoročně opakovaně předkládat. Přitom si myslím, že je nějaký úředník přečte a pak založí v šuplíku. Jenomže mě a mojí kolegyni, kteří anketu organizujeme vedle svého zaměstnání, to stojí spoustu hodin práce a samozřejmě to ubírá i peníze z rozpočtu. To vše bychom raději věnovali na zlepšování ankety.

Tak raději k jiné otázce, zcela opačné. Co vás na anketě nejvíc těší?
Toho je samozřejmě hodně. Tak třeba teď se už moc těším na regionální kola, kde se potkáme se všemi nominovanými a s jejich žáky. Setkání s nimi je vždy moc hezké, zajímavé a povzbuzující. A pak na finále. Na tu úžasnou atmosféru, která se nedá popsat, slovy vyjádřit, ta se musí prožít. To vám potvrdí každý, kdo se přišel na veřejné finále podívat. Tímto všechny čtenáře Týdeníku Školství zvu 28. března 2014 do hotelu Olšanka.

Na závěr by asi bylo dobré stručně připomenout hlavní data ankety a jak vypracovat přihlášku.
Pravidla jsou od prvního ročníku stejná. Přihláška musí přijít do 31. prosince 2013 a musí v ní být stručná charakteristika kandidáta, popis jedné společně prožité příhody a podpisy 100 osob, které s přihláškou souhlasí. Všechny informace včetně formuláře on-line přihlášky jsou na www.zlatyamos.cz.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...