Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Vesnicí roku 2013 je Jeseník nad Odrou v Moravskoslezském kraji

Jeseník nad Odrou porazil dalších 272 obcí a stal se tak Vesnicí roku!

  • Publikováno: 18. 09. 2013

Již pět let je prestižní folklorní festival FoS ČR ─ Mezinárodní festival dětských folklorních souborů „Písní a tancem“ v Luhačovicích spojen s významnou událostí ─ slavnostním vyhlášením výsledků celostátní soutěže Vesnice roku v rámci Programu rozvoje venkova. Letos tento akt připadl na sobotu 14. září 2013 a jeho svědkem se poprvé v devatenáctileté historii soutěže neplánovaně stal Společenský sál Domu kultury Elektra v Luhačovicích. Kvůli vytrvalému dešti byl totiž program XXI. MFSFS Písní a tancem přesunut ze svého tradičního místa na Lázeňském náměstí pod „střechu“ kulturního stánku lázeňské perly východní Moravy.

Než se však publikum v přeplněném sále dovědělo jméno absolutního vítěze soutěže, spontánním potleskem provázelo jednotlivá programová čísla souborů účinkujících v pásmu „U nás na vsi“, který autorsky připravila Alena Kotišová z luhačovického Malého Zálesí. V pořadu plném dětských her, písní a říkadel se od 14 hodin představily spolu s domácími dětskými folklorními a národopisným soubory Kuřátka Chrudim, Hanýsek Šakvice, Vsacánek Vsetín, Olšavěnka Uherský Brod a Malé Zálesí Luhačovice i zahraniční soubory Perezvony z Ruska, ZPiT Trablanka z Polska, DFS Gerulata ze Slovenska a Bajnóca z Maďarska.

Slavnostní okamžiky Vesnice roku nastaly krátce po 16 hodině. Po nezbytných oficiózních a statistických sděleních, že jejího letošního devatenáctého ročníku se zúčastnilo 273 obcí, bylo vyhlášeno rozhodnutí dvanáctičlenné poroty složené ze zástupců pořadatelských a dalších spolupracujících institucí. Na 1. místě se umístila Obec Jeseník nad Odrou (Moravskoslezský kraj), 2. místo přísluší Obci Holovousy (Královehradecký kraj) a 3. místo Obci Dolní Újezd (Pardubický kraj).

Výše uvedené obce nebyly ovšem jediné, které v letošním ročníku soutěže uspěly. Putovní pohár Folklorního sdružení ČR za péči o lidové tradice a jejich rozvoj získala Obec Šakvice (Jihomoravský kraj) a Cenu komise Vesnice roku (tzv. Koláčovou cenu) Obec Vysoké Pole (Zlínský kraj).

Ocenění vítězům předal ministr pro místní rozvoj František Lukl, který současně podtrhl význam všestranných aktivit a zvýšeného úsilí místních samospráv při správě věcí veřejných v místech, která se nemohou pochlubit ani vysokým počtem obyvatel, ani nějakými mimořádnými zdroji finančních příjmů, které jsou nezbytné pro udržitelný rozvoj jednotlivých mikroregionů.

Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova byla poprvé vyhlášena Spolkem pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR; Ministerstvo zemědělství ČR se k vyhlašovatelům připojilo v roce 2007.

Soutěž je každoročně vyhlašována na jarním Dnu malých obcí v Praze. Organizace soutěže probíhá ve dvou kolech – krajském a ce­lostátním. Obce oceněné v krajském kole získávají příslib dotace pro rok 2013 v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova ve výši 600 000 Kč za Modrou, Bílou a Oranžovou stuhu a 1 000 000 Kč za Zlatou stuhu. Vítěz celostátního kola získá příslib dotace v celkové výši 2 000 000 Kč.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...