Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Festival barokních umění Český Krumlov nabídne mimořádné posluchačské i divácké zážitky

Novodobá světová premiéra kompletní scénické verze barokní opery Siface slavného neapolského skladatele Nicoly Porpory v původních prostorách unikátního Zámeckého barokního divadla v Českém…

  • Publikováno: 09. 09. 2013

VI. ročník renomovaného festivalu se v Českém Krumlově odehraje od 20. do 22. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení Siface Nicoly Porpory, ale také řada pozoruhodných koncertů a dokonce i barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminace v zámecké zahradě.

Festival barokních umění Český Krumlov je jedinečnou příležitostí poznat zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků.

„Dramaturgie festivalu se zaměřuje výhradně na tzv. autentickou interpretaci staré hudby. Návštěvníci tak mohou v historických sálech města a zámku Český Krumlov naslouchat hudbě v té podobě, v níž v těchto prostorách zaznívala v době svého vzniku, tedy v 16. – 18. století. Všechny soubory, které vystupují na našem festivalu, se specializují na interpretaci historické hudby a hrají na dobové nástroje, nebo jejich mistrovské kopie,“ říká cembalista Ondřej Macek, umělecký vedoucí barokního orchestru Hof-Musici a zároveň jeden z organizátorů festivalu.

„Za přínos festivalu považujeme rovněž skutečnost, že se některé koncerty konají v prostorách, které jsou jinak návštěvníkům nepřístupné. Letos to bude zámecký Zrcadlový sál, sál letohrádku Bellaria v zámecké zahradě a Gotický sál bývalé prelatury vedle farního kostela sv. Víta. Všechny tyto sály mají nejen nevšední výtvarnou výzdobu, ale také skvělou akustiku.“

Opera Siface v provedení zkušených sólistů a prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, Zámeckých divadelních mašinistů, v režii Zuzany Vrbové je na programu festivalu 20., 21. a 22. 9. v 18:00 nebo 17:00 v zámeckém divadle.

Soubor Illegal Consort Brno 20. 9. v 19:00 ve Vlašském dvoře v Dlouhé ulici vystoupí s koncertem Světská vokální hudba mezi Neapolí, Benátkami a Prahou. Sectio Aurea – italská hudba 16. a 17. století v podání Judit Andrejszki (soprán, virginal, bicí nástroje) a Caiuse Hera (renesanční loutna, vihuela, barokní kytara) zazní 21. 9. v 11:00 v Gotickém sále bývalé Prelatury. Hudbu podunajské monarchie 17. století představí lipský soubor Ensemble Bouquet Baroque 21. 9. od 13:00 v Zrcadlovém sále zámku.

Barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminace rozzáří zámeckou zahradu 21. 9. v 21:00, účinkuje Theatrum Pyrotechnicum, Jiří Honc a Zdeněk Štěpánek. Nedělní matiné je připraveno 22. 9. v 11:00 v zámeckém lapidáriu na prvním nádvoří, vídeňský soubor Ensemble Tonus se sopranistkou Belindou Loukota uvedou slavnostní hudbu 17. a 18. století s dobovými žesťovými nástroji.

Letohrádek Bellaria v zámecké zahradě se 22. 9. v 13:00 stane dějištěm koncertu italské komorní hudby vrcholného baroka v interpretaci Anny Januj (zobcová flétna), Szabolcse Illése (violoncello da spalla) a Ondřeje Macka (cembalo).

„Na tento koncert z festivalové nabídky bych rád upozornil. Hostům zahraje v Německu žijící maďarská hráčka na zobcovou flétnu Anna Januj. Absolventka prestižních hudebních škol ve Vídni, v Miláně a v Lipsku patří v současné době ke špičce mezi hráči na tento barokní nástroj a v České republice vystoupí vůbec poprvé,“ dodává Ondřej Macek.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...