Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Na dobrovolnickou akci „72 hodin – Ruku na to!“ se v ČR chystá přes pět tisíc lidí

72 hodin – Ruku na to! jsou tři dny dobrovolnických aktivit, které proběhnou po celé republice 12. - 14. 10 a během nichž se odhodlají tisíce dobrovolníků zlepšit vzhled svého okolí.

  • Publikováno: 08. 10. 2012

Pořadatelé zatím registrují přes 115 projektů, do nichž se zapojí více než pět tisíc lidí; tato čísla však nejsou konečná a průběžně se zvyšují. Registrace je přitom otevřená až do samotného začátku akce.

Mezi zaregistrovanými projekty lze podle organizátorů z České rady dětí a mládeže (ČRDM) nalézt například řadu úklidových prací, ale i dobročinné akce zaměřené na pomoc starým nemohoucím lidem. Dobrovolníci se také chystají opravovat rozbité autobusové zastávky, odstraňovat čmáranice z posprejovaných zdí, vyrábět budky pro ptáky a podobně.

Zahájení 72 hodin proběhne v pátek 12. října v parku na pražské Florenci. Od 10.00 se tam dobrovolníci pustí do čištění nelegálních výlepů, odstraňování graffiti, natírání zábradlí a do celkové úpravy prostranství, přes které denně procházejí tisíce lidí. K přihlášeným nadšencům se mohou – podle své chuti a časových možností – připojit i náhodní kolemjdoucí nebo lidé, kteří se o chystané akci dozvědí předem z médií a budou chtít ukázat, že ani jim není osud veřejné zeleně v parku na Florenci lhostejný.

Bude tam pro ně připraven i doprovodný program. Na pódiu se budou střídat hudební a taneční skupiny, své umění předvedou také mistři světa v YOYO a hakisacku Vašek Kroutil a Honza Weber. Zahájení akce se zúčastní rovněž patroni celého projektu, například česká vicemiss Barbora Vida Kolářová či herec Filip Cíl.

Ten se také ujal koordinace jednoho z projektů, jež v rámci 72 hodin proběhnou: společně s Ivanem Trojanem a Jakubem Štefkem za spolupráce basketbalových hvězd Mattoni NBL a reprezentantek ČR uspořádají charitativní basketbalový turnaj pro děti z dětských domovů. Dobročinné sportovní klání proběhne v pátek 12. října v basketbalové hale ZŠ Petřiny–Jih a následně o víkendu na střeše obchodního centra Galerie Harfa.

Představte si, že jdete po ulici a uvidíte tři kluky uklízet zastávku autobusu. Nastoupíte do něj, jedete pár zastávek a cestou vám nabízí dvě holky kávu a domácí koláč. Vystoupíte, jdete do práce a vidíte partu deseti lidí, jak odstraňuje graffiti ze zdi, která lemuje budovu, ve které pracujete Zkuste mi namluvit, že vám to neudělá radost,“ odpovídá Filip Cíl na dotaz, co je největším přínosem projektu 72 hodin – Ruku na to!, který se rozhodl podpořit.

Akce, nad níž převzal patronát, má i evropský přesah. V rámci zmíněného projektu totiž probíhají mezinárodní výměny dobrovolníků, kteří postupně navštěvují 72 hodin v zahraničí, neboť akce probíhá také v ostatních státech Evropy. Naši dobrovolníci tak již navštívili Bosnu a Hercegovinu; nyní se chystají do Maďarska, na Slovensko a do Rakouska. Pokud jde o bosenské angažmá, pětice českých dobrovolníků vyjela koncem září do Sarajeva, aby tam pomohla místnímu sdružení. Naši přiložili ruku k dílu při přípravách katolické školy na zahájení školního roku: vypleli školní zahradu, namontovali poličky v kabinetu zeměpisu a fyziky a objevili v sobě i skryté vlohy malířů pokojů


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...