Přidat inzerci

Facebook

Navigace


O dvanácté pohádkové Noci s Andersenem

Co letošní pohádková noc přinesla a na co už jen vzpomíná 44.067 dětí a 17701 dospělých? Udála se v pátek 30. března 2012 v 1.180 místech Čech, Moravy, Evropy i jinde.

  • Publikováno: 20. 04. 2012

Pořádaly ji nejen knihovny, ale i školy, školky, školní družiny, domy dětí i dětská sdružení.

Dánský pohádkář Hans Christian Andersen za dětmi opět přišel na mnoha místech. Ve více než sedmi stovkách míst si děti připomněly také jubileum ilustrátora Jiřího Trnky.
Stejné dobrodružství jako parta kluků v Zahradě Jiřího Trnky prožily děti v Javorníku, kde potkaly velrybu a kocoura, hledaly ukryté trpaslíky a celá kouzelná noc byla zakončena objevením kouzelné velrybí truhlice plné pokladů. V Petřvaldu zase pro sečtělou velrybu vyráběli obří časopis, aby měla co číst.

Někde se děti vypravily do exotických krajin či jiných časů, od pravěku a středověku až po říši fantazie. Na hrady či zámky se podívali v Žirovnici, Litomyšli, Boskovicích, Malenovicích, Frýdku-Místku. V Horšovském Týně vypravili lampiónový průvod doprovázený šermíři s pochodněmi a došli až na zámek.

Do Afriky pro poklad pod Kilimandžárem se vypravily děti z Chebu. Musely se naučit africký tanec, lovit zvířata, poznávat cizokrajné koření. V Prachaticích si děti vyzkoušely psaní klínovým písmem. V ZŠ Zdiby žáci poznávali jeskynní malby, egyptské hieroglyfy, hlaholici či Braillovo písmo. Tajné písmo luštili v Lázních Bělohrad.

V Březové u Sokolova děti dostaly do ruky loutky a mohly si je zkusit vodit v opravdickém loutkovém divadle. Literatuře je blízký i film – v Děčíně, ve Veselí nad Moravou a v ZŠ Raspenava zase objevovali, jak vzniká animace. Z Vědomic prozradili, že „dětem jako pohádku na dobrou noc promítali Princeznu na hrášku na staré promítačce. Tak to byl šok, že obrázky posouváme kolečkem a vyprávět musíme sami…“

Knihovníkům, učitelům, spisovatelům, ilustrátorům a hercům pomáhali se čtením pohádek novináři, fotografové, zvěrolékaři, policisté, hasiči, starostové, primátoři, obecní zastupitelé, ředitelé knihoven i škol.

„Za všechny účastníky děkujeme všem malým i velkým dětem, autorům dětských knih, všem organizátorům, spolupracovníkům i místním i národním sponzorům, děkujeme za pohádky, mediální podporu i pohádkové čaje z Pickwicku!“ napsaly v závěrečné zprávě Noci s Andersenem 2012 organizátorky již 12. ročníku, paní knihovnice z Uherského Hradiště. „Naše díky zalétají také do Dánska a na obě velvyslanectví. Děkujeme SKIP ČR a SSK! Bez Vás, Vaší pomoci, rad i nápadů by nocování s knížkami bylo jen slabým odvarem našeho společného nočního dobrodružství, jehož cíl zůstává už po dvanáct let stejný : nenásilnou cestou děti přivést ke čtení.“


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...