Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Nadšení i zkušenost v režii bambiriádních měst

Lidé, kteří si ve všech krajích České republiky vzali na starost uspřádání 14. ročníku známé Bambiriády, se koncem února v hojném počtu sjeli na pracovní setkání.

  • Publikováno: 25. 03. 2012

Na něm probrali se členy Centrálního bambiriádního štábu současný stav příprav celé akce a vzájemně se informovali o svých nápadech a plánech. Šlo zejména o to, jak v daných podmínkách devatenácti bambiriádních měst vdechnout život letošnímu mottu Nadšení i zkušenost, obsahově zaměřenému na mezigenerační porozumění.

V Rychnově nad Kněžnou už s tímto úmyslem oslovili tamní klub seniorů; v Českém Těšíně hodlají spolupracovat se základní školou, kam senioři pravidelně docházejí, přibližují dětem, jak se žilo v minulosti a ukazují jim i různá řemesla, a v Chomutově jednají o vhodné podobě příslušné akce s ústavem sociální péče. Na západě Čech to vypadá na krajkářský workshop: „Já si úplně nemyslím, že se děti naučí paličkovat, ale možná, že pochytí nějaké základy rukodělných prací,“ zamýšlí se nad domlouvanou dvougenerační akcí zástupkyně pořadatelů z Chebu.

Nápadů se tedy vyrojila celá řada, od spolupráce místního domu seniorů s dětským parlamentem přes pódiová vystoupení typu Zpívá celá rodina až po společnou výrobu hraček či užitkových předmětů dětmi s jejich rodiči nebo prarodiči. Právě motiv staré a nové hračky – dřevěných kačerů – se coby symbol mezigeneračního souznění ostatně objeví i na plakátech zvoucích na Bambiriádu 2012, tradičně pořádanou Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Společně zhotovované předměty ale nemusejí být vždy jen ze dřeva. „V našem stánku budeme mít asi dva tisíce sádrových odlitků s magnetkami a děcka si je budou moci upravit – buď gravírovat, nebo nabarvit,“ nechal se slyšet organizátor liberecké akce. Takto upravené výtvory pak mohou jejich majitelům posloužit k připevňování poznámek či vzkazů na kovový podklad – třeba na lednici.

O životaschopnosti námětů, jež zazněly 28. února na zmíněné pražské pracovní schůzce, se budou moci návštěvníci Bambiriády osobně přesvědčit od 24. do 27. května v některém z těchto měst: Český Brod, České Budějovice, Český Těšín, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Náchod, Ostrava, Třinec, Bohumín, Plzeň, Praha, Rychnov n. Kněžnou, Vlašim, Zábřeh a Zlín. Nedočkavci si budou moci ale chystané „atrakce“ předem vyhledat na projektovém webu www.bambiriada.cz, kde se mají začít postupně objevovat tak, jak se návrhy a plány začnou měnit v realitu.

Bambiriádní heslo Nadšení i zkušenost vychází tematicky z faktu, že letošní rok byl vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. „Co může mladý člověk nabídnout jiného než svoje nadšení? Moc zkušeností asi nemá – třeba ani vzdělání úplně dokončené ještě nemá – ale má nadšení. A to dost často stačí, aby mohl dělat velké věci, i když mu k tomu třeba ostatní předpoklady scházejí. Senioři mají naproti tomu spoustu zkušeností, ale mnohdy toho zase moc neudělají, protože jim chybí právě ono nadšení mládí. Když to dáme dohromady, vznikne nám jin-jang, takové docela hezké, pozitivní vyvážení,“ vysvětlil pojetí hesla předseda ČRDM Aleš Sedláček.

Stěžejním cílem Bambiriády nicméně zůstává i nadále obvyklá prezentace celoroční, pravidelné činnosti rozmanitých dětských organizací a spolků. Ty se budou připomínat veřejnosti již tradičně na svých stanovištích a pódiích jednotlivých bambiriádních areálů. Tam se k zájemcům snadno dostanou i potřebné informace o ČRDM a několika jejích dalších projektech: o informačním portálu Kamchodit.cz s jeho internetovou mapou možností volnočasových aktivit pro děti a mládež, o participačním projektu Kecejme do toho, reflektujícím názory mladých, i o sociálně-ekologickém projektu 72 hodin, který se těší značnému zájmu veřejnosti u našich sousedů na Slovensku.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...