Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Dětský čin roku odstartoval nový ročník

V prosinci Dětský čin roku ocenil hrdiny roku 2011 a už je tu nová příležitost nominovat se svým příběhem do ročníku letošního, tedy osmého.

  • Publikováno: 03. 03. 2012

Ten právě startuje a hledá dětské hrdiny, kteří někomu pomohli nebo vykonali jiný dobrý skutek. I v letošním roce si Dětský čin pro děti připravil několik doprovodných akcí a soutěží, které budou realizovány v průběhu roku. Nadační fond již tradičně získal záštitu významných státních institucí a podporu známých osobností.

V loňském roce se do projektu Dětský čin roku zapojilo celkem 9 036 dětí z celé České republiky, což je téměř o tisíc více než v roce předešlém. Příběh o svém dobrém skutku nebo činu stejně starého kamaráda poslalo 541 dětí a do následného hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých kategoriích se zapojilo 8 495 dětí.

Mezi nejúspěšnější regiony patřil Středočeský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Královéhradecký kraj, Ústecký kraj, Vysočina, Liberecký kraj a Plzeňský kraj. Uvidíme letos, jestli své postavení obhájí.

„Každý rok se do projektu hlásí větší množství dětí. To nás těší, protože smyslem projektu je podporovat děti v konání dobrých skutků, nebát se o nich mluvit a nebýt lhostejný vůči svému okolí. V nadačním fondu také cítíme vzrůstající podporu ze strany škol a médií. Toho si nesmírně vážíme a děkujeme za to,“ říká Ján Živný, předseda nadačního fondu Dětský čin roku, která projekt organizuje.

Děti mohou své příběhy sepsat a zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz do 26. září 2012.

Mediálně nejsledovanějším příběhem loňských vítězů se stal čin devítiletého Patrika Pačandy, který zachránil svou těhotnou maminku ve chvíli, kdy dostala epileptický záchvat.

„Mamka toho dne ráno vstala a šla si jako obvykle uvařit kávu. Máme nádhernou kuchyň s kachlíčky. Najednou jsem uslyšel velikou ránu. Honem jsem utíkal do kuchyně a spatřil maminku, podotýkám těhotnou, jak leží na břiše hlavou na kachličkách v kaluži krve. Místo toho abych zpanikařil a začal plakat a utekl pryč, honem jsem utíkal pro bratra Staníka, aby rychle volal záchranku pro mamku, že dostala záchvat a leží v kuchyni v kaluži krve. Bratr neváhal ani minutu a už vytáčel číslo 155. Mimince se naštěstí nic nestalo a o měsíc později se narodil zdravý a krásný bráška,“ popsal svůj příběh Patrik.

Kategorie Záchrana lidského života však není jedinou kategorií, do které mohou děti příběhy posílat. Mezi další z nich patří Pomoc v rodině, Pomoc jiným dětem, Pomoc ostatním lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc na netu. Navíc je tradičně udělována Zvláštní cena odborného týdeníku Učitelské noviny. Soutěžit mohou děti základních škol a osmiletých gymnázií, které napíší o příběhu svém, nebo příběhu stejně starého kamaráda.

Vítězové jednotlivých kategorií dostanou od partnerů projektu řadu pěkných věcných cen. Dar 10 000 korun na školní pomůcky získá škola, občanské sdružení či veřejně prospěšná společnost, která je uvedena v přihlášce příběhu. Ocenění budou slavnostně předána v prostorách Staroměstské radnice 29. listopadu 2012.

Pravidla Dětského činu roku
• do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší!)
• mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti
• do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo)
• skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené
• pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku
• příspěvky musí být odesílány s vědomím školy, obecně prospěšné instituce, občanského sdružení nebo spolku, které děti navštěvují, a rodičů
• nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, obecně prospěšná instituce, občanské sdružení nebo spolek, který navštěvuje,  pak dar 10 000 korun na školní pomůcky


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...