Národní geopark Egeria usiluje o místo v seznamu UNESCO
Vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země! Česko-bavorský geopark je ukázkovým územím s projevy stovky milionů let trvajících geologických procesů.
Příkopová propadlina podél významné struktury tzv. oherského prolomu je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Ačkoliv v ní nejmohutnější geologické projevy ustaly před pěti miliony let, přetrvávající tektonika, vulkanismus, vysoký tepelný tok, vývěry termálních vod i seismická aktivita nadále lákají pozornost laiků i specialistů.
Geologické jednotky lemující prolom dokumentují přes 600 milionů let starou historii Země a její neobyčejné nerostné bohatství. Všechny tyto procesy daly tvář dnešní krajině, která je naším domovem. Naučme se ji chápat!
Geologickou pestrost území podtrhují ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, výskyty vzácných nerostů, nesčetné minerální prameny a geologické fenomény.
Mnoho míst je chráněno jako přírodní a technické památky. Kulturně-vědecký význam krajiny utvářely světové osobnosti geologie jako Georgius Agricola, Johann Wolfgang Goethe, Kašpar Šternberk, Marie Curie-Sklodowská a další.
V Národní geopark Egeria najdete např. Svatošovské skály, rezervaci Soos, důl Jeroným nebo Karlovarské vřídlo.
Geopark Egeria bude usilovat o zařazení na seznam UNESCO.