Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Krteček poletí na Mars

Ti, kteří poletí na první expedici na Mars, chodí právě teď do základní nebo střední školy, ale již nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám.

  • Publikováno: 31. 10. 2011

Dětská tisková agentura letos již poosmé vyšle 12 dětí do Evropského vesmírného centra v Belgii. Jsou to děti z České republiky a ze Slovenska, které úspěšně splnily všechny podmínky konkurzu Expedice Mars 2011.

Jednou z finalistek je i čtrnáctiletá Zora Venerová, která si  po vzoru astronauta A. Feustela vzala s sebou na simulovaný let na Mars právě krtečka. A nebyl to jediný krteček, který byl v pátek 28. října na slavnostním startu finále Expedice Mars 2011.
Krtečka, který doprovázel astronauta Andrewa Feustela na jeho vesmírné misi, přinesl dětem ukázat Milan Halousek z České kosmické kanceláře.  Letu zdar a šťastný návrat mladým zájemcům o vědu a kosmonautiku popřáli také poradkyně předsedy Asociace krajů ČR Anna Čurdová, předseda pořádající Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal a Ivan Kimák z Regionálního centra mládeže v Košicích.

Sobotu stráví finalisté expedice Mars 2011 v Praze. Navštíví Keplerovo muzeum, vyslechnou odborné přednášky a sestaví si malé roboty. V neděli v 7 hodin ráno odjedou do Evropského vesmírného centra v Belgii. Cestou se ještě zastaví v Německu, v Morgenröthe Rautenkranz, kde se narodil německý kosmonaut Sigmund Jähn a kde je dnes velmi zajímavé Muzeum kosmonautiky.

V Evropském vesmírném centru čeká děti čtyřdenní kosmonautický výcvik. Vyzkouší si například stav beztíže, chůzi po Měsíci, zatočí se na gyroskopu, seznámí se s prací v řídícím centru i s kabinou raketoplánu. V raketoplánu pak podniknou simulovaný let do vesmíru.

Z Evropského vesmírného centra povede jejich cesta do Bruselu. v Evropském parlamentu se setkají s naším kosmonautem a europoslancem Vladimírem Remkem. Návrat do Prahy je plánován na sobotu 5. listopadu.

Zvláštností projektu Expedice Mars je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují mladí zájemci o kosmonautiku, úspěšní účastníci předcházejících ročníků. Pro mnohé z nich byla Expedice Mars odrazovým můstkem do dalších mezinárodních soutěží, letních škol, studentských stáží a konferencí.
Na projektu se podílí první československý kosmonaut Vladimír Remek, slovenský kosmonaut Ivan Bella a slovenská europoslankyně Monika Smolková. Organizačním partnerem Dětské tiskové agentury na Slovensku je Regionální centrum mládeže v Košicích.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...