Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Mládežnické spolky vysadí sto „svatoanežských“ lip

Mládežnické spolky a organizace chtějí u příležitosti osmistého výročí narození Sv. Anežky České vysázet stovku pamětních lip.

  • Publikováno: 12. 10. 2011

O akci, za níž stojí Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), je nebývalý zájem. Během měsíce září, kdy se jednotlivá sdružení mohla k bezplatnému odběru stromků závazně přihlašovat, byla celá zásoba tři a půl metru dlouhých kmínků lípy srdčité (Tilia cordata „Roelvo“), zakoupených ČRDM, beznadějně rozebrána.

„Byl o to opravdu obrovský zájem. Ještě před samotnou uzávěrkou se nám přihlásilo dokonce víc sdružení, než kolika jsme mohli jejich zájem uspokojit,“ konstatuje místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka.

Dodal, že výsadba je plánována na víkend 5. – 6. listopadu, kdy vrcholí Týden dobrovolnictví, spuštěný v rámci letošního Evropského roku dobrovolnictví. Přinejmenším jeden cíl projektu nazvaného Stromy Anežky České je tedy více než zřejmý – neokázale podtrhnout význam nevýdělečných aktivit, mezi něž mimoškolní výchova dětí a mládeže pochopitelně patří.

„Tím, že naše národní stromy budou ve sdruženích vysazovat děti a mladí lidé, prohloubí se v nich nejen zájem o přírodu, ale i o naši historii a státnost. Zároveň ovšem také tím, že si sdružení budou muset vyjednat a domluvit souhlas s majitelem vytipovaného pozemku, což je ve většině případů obec, prodiskutují zřejmě vyjednavači spolků zase i některá témata týkající se místní samosprávy – a kdoví, někde třeba pamětní strom zasadí i spolu s úředníky,“ vysvětlil další možné efekty, respektive záměry organizátorů Ondřej Šejtka.

Asi 80 procent subjektů, které se k vysazení Stromu Anežky České přihlásily, náleží podle něj k členským sdružením České rady dětí a mládeže; zájem projevily i některé školy či domy dětí a mládeže. Svatoanežské lipky chtějí vysadit příkladně skauti a tomíci, mezi dalšími nadšenci se objevili také pionýři, woodcrafteři z Ligy lesní moudrosti, mladí chovatelé, členové sdružení Boii, Sdružení evangelické mládeže a aktivisté z krajských mládežnických rad (za všechny KRDM Karlovarska, RADAMBUK, JRDM).

Souřadnice míst, kde sdružení „své“ pamětnické stromky vysadí, následně zanesou do formuláře na internetových stránkách projektu Kamchodit.cz. Stromky tak mohou rozšířit mapu nekonformních „poutních míst“, kam by stálo za to zajít. Informační tabulky u nich instalované budou navíc šířit slávu Svaté Anežky České i povědomí o těch, jejichž péčí byl strom zasazen a roste – o daném sdružení i o projektovém partnerství.

Projekt ČRDM „Stromy Anežky České“ finančně podpořil ČEZ; v tomto ohledu se organizátoři snaží získat i podporu ministerstva školství.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...