Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Saunujte se s dětmi, budou méně nemocné

Pravidelné saunování školních i předškolních dětí přináší snížení počtu prostonaných dnů na polovinu, zkrácení doby onemocnění horních cest dýchacích na jednu třetinu i výskyt případných…

  • Publikováno: 29. 09. 2011

Prokázán a vysvětlen byl také příznivý vliv na léčbu astmatu. Zahraniční odborníci to již v praxi vyzkoušeli. Česká republika zatím stále v saunování dětí zaostává.

“Návštěva sauny jednou za týden se doporučuje dětem od tří let jako funkční součást zdravotní prevence. Saunování českých dětí podle vzoru vyspělých společností je novou budoucností preventivních programů veřejné ochrany zdraví v Česku,“ vysvětlil dlouholetý propagátor saunování a ředitel Aquapalace Praha Radek Steinhaizl.

První dětskou saunu mohou rodiče nalézt ve sportovně-relaxačním komplexu Aquapalace Praha. Pravidelně zde pořádají i saunování pro školky a školy. Informace o Saunovém světě najdete na www.aquapalace.cz.

Proč se saunovat s dětmi?

Významnou součástí celé kultury saunování je výcvik k návykům zdravého životního stylu. Dítě se učí zvládnutí sebeobsluhy, osobní hygieny, dietního i pitného režimu, ale také tzv. behaviorálního jednání při pobytu v prohřívárně, rozvoje dušení pohody, psychické zdatnosti a odolnosti. Důležité je vybrat pro dítě správnou saunu. Pokud není v areálu přímo sauna pro děti, je třeba vybrat saunu s nižším stupněm vyhřívání nebo adekvátně zkrátit dobu saunování dítěte.

Doporučená doba saunování pro děti

Děti předškolní (do 6 let) – asi 40 % doporučené doby pobytu dospělých v příslušné sauně
Děti mladší školní (7-10 let) – asi 65% doporučené doby pobytu dospělých v příslušné sauně

Postup saunování s dítětem

Postup má ideálně tři fáze:
1) Fáze očisty
2) Fáze prohřívání
3) Fáze ochlazení
4) Fáze závěrečná – odpočinková

Důležitá je příprava před příchodem do sauny. S sebou je třeba připravit prádlo – osušku, župánek, ručník a pantofle a případně nápoje. Ty je možné zakoupit i v saunovém baru.

Po příchodu do prostoru saun je třeba se převléknout do županu nebo do osušky. Do samotné sauny již dítě přichází svlečené, pouze v sapovacím prádle a po úvodní fázi očisty, která spočívá v důkladném osprchování. Druhou fází po osušení těla je již samotné prohřívání, které zabere asi 6 – 12 minut v jednom cyklu a ihned poté následuje krátké sprchování a navazující fáze ochlazení, u dětí nejlépe pod studenou sprchou, dokud je to příjemné.

Následovat mohou další až 2 cykly prohřívání a ochlazení a poté vždy fáze závěrečná či odpočinková. Mohou to být pohybové aktivity i pasivní odpočinek na lehátku po dobu asi 10 minut pro zklidnění a doplnění tekutin. Před první návštěvnou vás saunér na vyžádání provede prostory saun, ukáže jednotlivé sauny, doporučí nejvhodnější pro vás i pro vaše děti a zapůjčí osušky nebo župany.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...