Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Skautské století sbírá příběhy, které by neměly zapadnout

Setkávání mladší a starší generace, vzájemné porozumění a uchování vzpomínek lidí perzekovaných za nacistického i komunistického režimu - to jsou hlavní cíle projektu Skautské století.

  • Publikováno: 30. 04. 2011

Výstupem projektu teenagerů a pamětníků je webová stránka, která bude nejbohatším zdrojem materiálů o historii skautingu na našem území.

„Stránka Skautské století je součástí stejnojmenného projektu, který si klade za cíl zprostředkovat setkávání mezi příslušníky mladší a starší generace v Junáku a zmenšovat tak prohlubující se mezery mezi nimi,“ vysvětluje vedoucí projektu Miloš Říha.
„Stejně důležitým cílem je prostřednictvím nahrávek pamětníků uchovat osobní svědectví o vývoji skautingu na našem území i pro příští generace,“ dodává.

„Leželi jsme tváří k zemi a jeden esenbák do nás vystřílel celý zásobník, já to koupil do nohy, pak jsem slyšel, že je někdo okřiknul – soudruzi, soudruzi, neprasečte, potřebujeme taky nějaký živý!“ říká v jedné z nahrávek Radomil Raja, který se v červenci 1949 se skupinou sedmi dalších skautů pokusil přejít hranice v Jizerských horách. Za ranního rozbřesku je ve stanech přepadla státní bezpečnost, dva z nich při zásahu zastřelila a zbytek zatkla. Většině z nich bylo méně než osmnáct let.

Tento i řada dalších podobně silných příběhů mohly zůstat zapomenuty, pokud by se nenašel někdo, kdo by příběhy pamětníků začal natáčet a sbírat.

Sdružení Post Bellum nebo Ústav pro studium totalitních režimů podobných nahrávek získaly již stovky. V tuto chvíli a ve spolupráci s oběma uvedenými organizacemi se k podobné aktivitě chystají skauti a skautky z celé republiky. Stovky mladých tak začnou natáčet vzpomínky skautských pamětníků a umisťovat je na internet.

„Natočili jsme první nahrávku s bývalou vedoucí skautských dívčích oddílů v Kobylisích. Samy jsme byly překvapené, kolik nového jsme se toho při setkání dozvěděly. Určitě budeme pořizovat další,“ říká třiadvacetiletá skautka z pražských Kobylis Kateřina Kudělová.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...