Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Expedice Mars 2011 – cesta za dobrodružstvím

Již osmý ročník EXPEDICE MARS startuje k 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru, tedy 12. dubna 2011.

  • Publikováno: 12. 04. 2011

„Ti, kteří poletí kolem roku 2035 na první expedici k planetě Mars, chodí právě teď do základní nebo střední školy,“ tvrdí Milan Halousek z České kosmické kanceláře. „Ale už nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám,“ dodává Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury.
Oba dva jsou hlavními organizátory konkurzu do dětské vesmírné posádky EXPEDICE MARS 2011. Na projektu se podílí také první československý kosmonaut Vladimír Remek a slovenský kosmonaut Ivan Bella.

Od tohoto dne se do konkurzu na místa v dětské vesmírné posádce mohou hlásit děti, kterým je v roce 2011 mezi deseti a sedmnácti roky. Stačí, když se zaregistrují na webových stránkách www.expedicemars.eu.
Veřejný slavnostní start za účasti Vladimíra Remka pak bude v pondělí 18. dubna v 11 hodin v Ruském středisku vědy a kultury v Praze.

Účastníci konkurzu Expedice Mars 2011 budou odpovídat na tři série otázek z kosmonautiky, astronomie a zdravovědy. V dalším kole budou samostatně zpracovávat projekt podle zvolené odbornosti (palubní inženýr/počítačový expert, lékař/psycholog, letec dokumentarista, astronom/navigátor, geolog/architekt). Nejlepší účastníci se v září setkají na semifinálovém víkendu, kde před odborníky na kosmonautiku a svými veliteli budou obhajovat zpracované projekty, předvedou znalosti z angličtiny, fyziky a dalších vědních oborů, spojených s kosmonautikou a lety lidí do vesmíru.

Deset nejlepších v říjnu odjede do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde projdou podobným výcvikem, jaký podstupují při své přípravě i skuteční kosmonauti. Vyvrcholením výcviku je simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu.

O místo v mezinárodní posádce budou soutěžit mladí zájemci o kosmonautiku nejen z České republiky, ale také ze Slovenska.

Zvláštností projektu Expedice Mars je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují pod dohledem a vedením dvou dospělých „velitelů“ mladí zájemci o kosmonautiku, úspěšní účastníci předcházejících ročníků.
Pro mnohé z nich byla Expedice Mars odrazovým můstkem do dalších mezinárodních soutěží, letních škol a studentských konferencí.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...