Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Po stopách Jiráskovy Lucerny

Vydejte se za hezkého počasí na lehký celodenní výlet naučnou stezkou. Z vlakové zastávky Osvračín na vlakové nádraží ve Staňkově to budete mít kolem 13 km.

  • Publikováno: 15. 01. 2011

Zajímavá místa jsou označena informačními tabulemi, ale budete-li všímaví, uvidíte mnohem víc, než je uvedeno na tabulích.

V Osvračíně kromě nabízeného zámku, parku a chráněného jinanu dvoulaločného můžete vidět památník obětem světových válek a regulovaný tok říčky Zubřiny. Před opuštěním vísky můžete ještě navštívit stále užívaný hřbitov na návrší vpravo či odivovat vynalézavost stavitelů venkovské architektury.

Cesta pokračuje nepříliš frekventovanou silnicí, ale i zde je mnoho k vidění – rekonstruvaná trať z prostředků EU, strážní domek, boro-smrkové lesy, pastviny a remízky.
Za železničním přejezdem je starý mlýn Paseka s další naučnou tabulí. Při troše štěstí můžete potkat potomka starého mlynářkého rodu, pana Pavlíka. Jistě vám rád ukáže mlýnici a poví něco o historii mlynářského cechu.

Od Hlohovských líp je hezký rozhled na údolí Radbuzy, soutok se Zubřinou a v dáli na pás Českého lesa od Čerchova přez vojenskou hlásku z období totality na Zvonu až k hradu Přimda.

Za horizontem se již ukrývá osada Hlohová. Kromě kostela zde můžete potkat krásné koně místního jezdeckého oddílu. Za návesním rybníčkem půjdete asi půl kilometru po silnici. Na křižovatce s hlavní silnicí nás však čeká pohodlná polní cesta k Srbickému potoku jdoucí asi z půli cesty pěknou březovou alejí.

Z osady Krchleby mohou již ti, koho budou bolet nohy, jet ve všední den autobusem do Staňkova na nádraží, zdatnější mohou dokončit stezku přes zříceninu hrádku Lacembok s dochovanou nádrží na dešťovou vodu, jmelím na borovicích a informační tabulí.
Seznámíte se tam i s neznačenými řopíky pohraničního opevnění či dvěma melancholickými rybníky s rodinou volavek a hejnem divokých kachen.

Značená stezka vás pak již pohodlně dovede na staňkovské nádraží. Před hřbitovem nezapomeňte ještě zdolat kopec Mastník s kruhovou kaplí a lomy připomínajícími těžbu stavebního kamene.

www.plzenskykraj.kct.cz
psjl.unas.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...