Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Dobrovolníci žádají změnu zákona o dobrovolnictví

Na Síťovacím setkání se sešla stovka zástupců neziskových organizací i státních institucí, aby připravili, jak bude vypadat Evropský rok dobrovolnictví 2011 v České republice.

  • Publikováno: 10. 12. 2010

Jednoznačným požadavkem většiny přítomných, sešlých v předvečer Mezinárodního dne dobrovolnictví, je novelizace zákona o dobrovolné službě, který dlouhodobě neodpovídá potřebám dobrovolníků ani jejich organizací.
Novelu dlouhodobě kritizovaného zákona má z rozhodnutí vlády předložit ministerstvo vnitra, avšak jeho aktivita od voleb v tomto směru ustala.

„Zákon v současné podobě nezahrnuje hlavní část dobrovolníků, kteří jsou členy svých organizací, naopak, vylučuje je ze všech benefitů. Nedostatečně řeší podmínky pro zahraniční dobrovolníky. Neumožňuje vykazovat hodnotu dobrovolné práce jako kofinancování k různým grantům. To vše se snažíme již několik let změnit a příští rok, který je vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví, je příležitostí chyby v zákoně napravit,“ říká Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže a jeden z organizátorů berounského setkání.

Účastníci Síťovacího setkání se soustředili nejen na návrhy změn v oblasti legislativy, ale i na propagaci dobrovolnictví či na vzájemnou výměnu dobré praxe.

V tematických pracovních skupinách pak připravovali plány aktivit na rok 2011, a to zejména v těchto oblastech: dobrovolnictví v sociálních službách, ve zdravotnictví, ve sportu, v práci s dětmi a mládeží, v mimořádných a krizových situacích, v mezinárodním a rozvojovém dobrovolnictví, v ochraně životního prostředí, v kultuře, firemní dobrovolnictví, dobrovolnictví komunitní a v zájmových organizacích.

Rada ministrů členských států EU vyhlásila rok 2011 Evropským rokem dobrovolnictví v listopadu 2009.
Ten bude zahájen 8. ledna 2011 v Budapešti a je koordinován Evropskou komisí, v jeho rámci proběhne řada aktivit i velká kampaň. Národním koordinátorem v České republice je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které zřídilo meziresortní koordinační tým a vyčlenilo na přípravu a průběh roku finanční prostředky i lidské kapacity.

www.crdm.cz
europa.eu/volunteering


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...