Přidat inzerci

Facebook

Navigace


V neděli budeme znát jména mezinárodní dětské kosmické posádky

Od pátku 26. listopadu do neděle 28. listopadu bude v Praze probíhat semifinále sedmého ročníku konkurzu do dětské vesmírné posádky nazvaného Expedice Mars 2010.

  • Publikováno: 22. 11. 2010

Děti, které úspěšně prošly internetovými testy a nejlépe zpracovaly projekty související s letem na Mars, budou na víkendovém semifinále usilovat o místo v posádce, která koncem prosince odjede do Evropského vesmírného centra v Belgii.

Tam absolvuje týdenní výcvik, jehož vyvrcholením je simulovaný let v maketě raketoplánu do vesmíru.

Z 25 účastníků, z nichž je šest ze Slovenska, se do hlavní posádky může dostat jen pět. Během semifinále se děti setkají s kosmonauty Vladimírem Remkem a Ivanem Bellou, kteří semifinále slavnostně zahájí na Štefánikově hvězdárně v Praze.

Malí kosmonauti budou také besedovat s odborníky na astronomii a kosmonautiku, budou obhajovat své projekty a projdou podobnými testy, které absolvují i skuteční astronauti.

Cílem Expedice Mars je vzbudit zájem žáků základních a středních škol o kosmický výzkum. Zvláštností projektu je skutečnost, že celou soutěž připravují a organizují velitelé, finalisté soutěže z předchozích ročníků. Mladí zájemci o kosmonautiku se tak stávají nejen účastníky soutěže, ale i jejími organizátory.

V roce 2009 za tuto popularizaci kosmického výzkumu dostalo občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura na světovém setkání kosmonautů medaili Alexeje Leonova.

Program semifinále Expedice Mars 2010
Zahájení bude v pátek 26. listopadu v 11 hodin v sále Štefánikovy hvězdárny v Praze. Účast přislíbili kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella. Po slavnostním zahájení následuje beseda s kosmonauty a program na hvězdárně. Odpoledne se děti přesunou do Dětské tiskové agentury, kde absolvují první testy.
Dopoledne v sobotu 27. listopadu je věnováno exkurzi na letišti Ruzyně. Odpoledne budou soutěžící obhajovat své projekty a projdou dalšími testy.
Ukončení semifinále a slavnostní předání „letenek do vesmíru“ je plánováno na neděli 28. listopadu ve 14 hodin v sídle Dětské tiskové agentury.

www.expedicemars.eu


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...