Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Participujete, nebo neparticipujete?

Participace dětí a mládeže je chápána jako průběžná spoluúčast, spolupodílení se dětí a mládeže na činnosti školy, obce, města či celého státu.

  • Publikováno: 12. 11. 2010

Cílem je naučit mladé lidi chápat jejich zainteresovanost do veřejného života jako aktivitu, která jim pomůže v jejich dalším osobním či pracovním rozvoji. V ČR se participaci dětí a mládeže věnují nestátní neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží (např. Duha) a střediska volného času.
Nejnovější výzkumy informovanosti a participace dětí a mládeže si můžete pročíst zde.

Oblast neformálního vzdělávání dětí a mládeže, kterou zastupuje Národní institut dětí a mládeže (NIDM), považuje participaci mladých lidí ve společenském dění za klíčovou. Otázkou je, jak motivovat mladé lidi, kteří se dle posledních výzkumů projektu Klíče pro život nechtějí účastnit veřejného dění, debatovat s politiky či úřady a jinými státními subjekty.

Sociální sítě, jako je Facebook (FB), ale ukazují, že se rozmáhá jakási online-participace. Ta si žije vlastním životem.
Necelých 30 000 mladých lidí např. fandí nedělním Otázkám Václava Moravce na ČT1 a hlavně jejich moderátorovi, který umí z politiků „vylámat“ informace.
Podobně je na tom pořad Hyde Park; tam se mohou mladí lidé hostů ptát přes FB či Skype v přímém přenosu.

Cesta internetových sociálních sítí nám všem ukazuje, že mladí lidé chtějí participovat, jsou aktivní a mají velmi zajímavé nápady.

Na druhé straně je však stále hluché místo. Velmi chybí dialog mezi odpovědnými a těmi, kteří se opravdu snaží participovat. Odpovědný je stát, který by měl skutečně vnímat reakce mladých lidí a vzít si z nich alespoň část. Jak můžeme chtít, aby se mladí lidé účastnili na společenském dění, když na to nikdo nereaguje?

Proto asi vznikl vedle projektu Klíče pro život i projekt Kecejme do toho, kde si mohou mladí lidé opět na internetu vyměňovat názory a vyjadřovat se k různým společenským tématům. Autorem je Česká rada dětí a mládeže.

NIDM v rámci projektu Klíče pro život řeší participaci dětí a mládeže jako průřezové téma pro oblast neformálního vzdělávání.
Jeho prostřednictvím najde NIDM takové organizace, které budou v této oblasti vzdělávat pedagogy, vychovatele či dobrovolníky, kteří pak při své práci předají dovednosti z participace dětem a mladým lidem.

 

www.nidm.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...