Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Národní muzeum představuje dva symboly starého Japonska

Národní muzeum připravilo výstavu s názvem Gejša a samuraj. Návštěvníci se mohou těšit na 588 exponátů vyprávějících příběh japonských samurajů a 214 příběhy gejš.

  • Publikováno: 23. 10. 2010

Výstava Gejša a samuraj představuje české veřejnosti dva symboly Japonska.

„Gejši a samurajové jsou obecně nejznámějšími symboly starého Japonska. Na této výstavě se na jejich životech snažíme návštěvníkům přiblížit tradiční Japonsko,“ vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava se koná v Náprstkově muzeu, které se jako jedno z mála v České republice věnuje mimoevropským kulturám. Nyní prezentuje sbírkové předměty, které zde byly shromážděny během 19. a 20. století.

Na výstavě jsou k vidění ozdoby a potřeby gejš, jejich oblečení, pestrá kimona včetně rozmanitých pásů a také hudební nástroje.

Exponáty vykreslují gejši jako představitelky elegance a etikety. Výstava upozorňuje na preciznost japonských tradičních řemesel a jejich zvláštnosti.
Návštěvníci si mohou prohlédnout restaurované čepele samurajských mečů, kompletní soubor mečových záštit, dvě soupravy krátkého a dlouhého meče, soupravy mečů v tradičních stojanech, samurajský oděv, třmeny, klobouky a další drobnosti.
Velmi cenným exponátem je svitek s válečnou tématikou.

I když lze většinu artefaktů datovat do 19. a 20. století, některé restaurované čepele a mečové záštity jsou mnohem starší a o to cennější.
Celkovou atmosféru výstavy dokreslují zástěny oken s obrazy krásek, které by mohly být gejšami, a postavami samurajů.

Slova gejša i samuraj přešla do české slovní zásoby z japonštiny. Zatímco samurajové existují už jenom v historických filmech nebo televizních seriálech, gejši, byť v redukovaném počtu, stále zůstávají součástí dnešního Japonska.

Výstava potrvá do 3. dubna 2011.

www.nm.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...