Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Týden s veterány? Zážitek na celý život!

Zážitkem na celý život se staly oslavy 65. výročí osvobození armádami USA a Belgie pro 14 skautek a skautů, kteří se na šest dnů stali osobními průvodci pro 14 veteránů obou armád.

  • Publikováno: 15. 05. 2010

Každý z veteránů pozvaných na Slavnosti svobody plzeňskou radnicí získal na několik dnů svého osobního průvodce.
A podle toho, co tito mladí lidé po týdnu se spojeneckými vojáky z 2. světové války vyprávějí, bylo pro ně průvodcování zážitkem na celý život.

Mysleli jste, že když je někomu daleko přes osmdesát a má za sebou náročnou cestu přes oceán, bude pak pár dnů odpočívat a trochu se šetřit? Že pro mládež jsou schody a ti starší si dopřávají cesty výtahem? Nebo že pokud neovládáte všechny časy, které angličtina nabízí, nebudete se umět dostatečně domluvit?
Těchto a podobných pověr se čtrnáctka plzeňských skautek a skautů, studentů středních i vysokých škol, zbavila jen během několika dnů strávených po boku veteránů. Nebo spíše během několika prvních hodin. 

„Samotný kontakt s veterány pro nás byl intenzivním zážitkem. Každou minutu jsem si užíval a veteráni se svými rodinami nám dávali neustále najevo, jak oceňují naši přítomnost. Dostal jsem se na místa, kam bych se jinak asi nedostal, a seznámil se s lidmi, o kterých bych jinak pouze četl. Během těch pár dnů se nám podařilo navázat moc hezký vztah a už se těším na návštěvu ve Spojených státech, kam jsem byl pozván,“ vypráví devatenáctiletý student Václav Zbránek z plzeňského skautského střediska Střela, který strávil několik dnů po boku George Pattona Waterse, vnuka generála Pattona.

„Byla jsem připravená na to, že budu tlumočit, co půjde, že použiji a trochu osvěžím svoji angličtinu. Ale když jsem hned druhý den Slavností byla postavená na pódium na náměstí Republiky a měla před těmi tisíci lidí tlumočit bez přípravy a předchozího varování, byla jsem přeci jen trochu nervózní. Ale vlastně dobře, že to bylo bez varování, kdybych si to měla čas rozmyslet, nikdo by mě na to pódium nedostal,“ říká s úsměvem čtyřiadvacetiletá Ingrid Hochmannová, studentka ZČU, skautská vedoucí z Tlučné a v uplynulých dnech i průvodkyně Mariona Kirkhama, veterána a bratra posledního spojeneckého letce sestřeleného na konci války poblíž Domažlic.

Tým dobrovolných průvodců pro americké a belgické veterány byl vybrán ze zájemců z řad plzeňských skautských oddílů.
Čtrnáct vybraných ve věku 17 až 24 let strávilo s veterány celé Slavnosti svobody a byli jim nápomocni s jakýmikoli nástrahami všedního dne a případnými problémy. To vše za koordinace kanceláře primátora města Plzně, na jehož pozvání veteráni do Plzně již tradičně dorazili.

 

plzen.skauting.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...