Mušle jako hudební nástroj
Kdo viděl na Pražském jarmarku soubor z Kapverdských ostrovů, jistě mu neušlo, že kromě bubnů hrají na mnoho neobvyklých hudebních nástrojů. Soubor z Kapverdských ostorvů v Praze prezentuje…
Patří k nim především nejrůznější bubny, ale také třeba kus železa, po kterém se jezdí kuchyňským nožem, nebo velké mušle, do kterých hráč fouká. Právě na tyto hudební nástroje jsme se zeptali vedoucího souboru.
„Naše ostrovy leží mezi Evropou a Afrikou a jsme spojnicí těchto kultur. Používáme bubny, které se používají v Africe, ale také například akordeony nebo strunové nástroje jako v Evropě. Mušle prezentují rybářský život, tedy každodenní život našich občanů, kteří se většinou živí rybolovem.“
Dvěma základními hudebními nástroji jsou na Kapverdských ostrovech bubny a kornety, tedy nástroje z mušlí. Původně to však nebyly hudební nástroje, používaly se ke komunikaci. Například když někdo zemřel, pomocí bubnů se oznamovalo, co se stalo, kdy a kde bude pohřeb. Nebo pomocí mušlí rybáři oznamovali na pevninu, kolik ulovili ryb, jaké druhy a kdy se vrátí.
Mušle mají v nejužší části otvor, do kterého hráč fouká. Melodie a tóny se vytvářejí silou dechu, záleží hodně na kapacitě plic muzikanta, důležité jsou i mimické svaly a pohyby jazyka.