Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Poselstvo krále Jiřího dorazilo do cíle

V úterý 30. 6. 2009 skončilo české předsednictví v Radě EU a spolu s ním i dlouhodobá hra pro dětské kolektivy Poselstvo krále Jiřího. V půlroce, kdy se hodně hovořilo o současnosti evropské…

  • Publikováno: 13. 07. 2009

Skupinky dětí s vedoucími, zvané poselstva, se při hře vydaly na pomyslnou cestu Evropou – po stopách skutečného poselstva, které v roce 1465 vyslal král Jiří z Poděbrad s cílem vytvořit mírové společenství. Naši poslové navštěvovali královské dvory tehdejších států a jako správní vlastenci šířili dobré jméno českého království. Jejich cílem bylo získat si náklonnost a spojenectví všech panovníků a naplnit tak, i když o mnoho set let později, představu Jiřího z Poděbrad. Při tom se dozvídali více nejen o historii, ale i o současnosti Evropy, o dění v ní a o Evropské unii.

Hra byla otevřena všem zájemcům, takže se účastnily jak pionýrské oddíly, tak například i školní kluby apod. Celkem se na cestu vydalo 43 poselstev. Čekaly je ale mnohé nástrahy a nelehké úkoly, takže do úplného cíle dorazilo jen šest nejodvážnějších a nejodhodlanějších z nich.

Našli se i tací odvážlivci, kteří se chtěli zapojit na vlastní pěst. Pro ně souběžně probíhala soutěž Evropan, v níž soutěžící prokazovali především svoje vědomosti o Evropě – o jednotlivých zemích, historii i evropské integraci. Podobně byla zaměřena i soutěž na Českém rozhlase 2 – Praha, která probíhala po celou dobu hry (a českého předsednictví) a byla určena všem dětským posluchačům.

Hra Poselstvo krále Jiřího dospěla ke konci, ti nejlepší a nejvytrvalejší účastníci byli odměněni. Věříme ale, že to hlavní, co děti získaly, je spousta zážitků a vědomostí, které jim hra dala a které se jim mohou hodit i v budoucnosti. Vyzkoušely nejen svoje schopnosti, ale zjistily, že Češi se v Evropě neztratí i že různé kultury mohou tvořit společenství – v duchu motta EU „Jednotná v rozmanitosti“.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...