Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Izraelští studenti překvapeni přírodou i počasím

Ve dnech 30. 7. až 6. 8. navštívila Českou republiku výprava 35 izraelských účastníků mezinárodního programu Cena vévody z Edinburghu. Izraelci spolu s českými vrstevníky plnili jeden z oborů…

  • Publikováno: 25. 08. 2008

Pro všechny účastníky to byla příležitost se setkat nejen s odlišným způsobem života a kulturou, ale i přírodou.

Skupina 35 izraelských účastníků The Israel Youth Award, jak je Program v jejich vlasti nazýván, v doprovodu svých vedoucích přijela do České republiky splnit expedici – jeden z oborů mezinárodního programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu. K Izraelcům se připojila skupina 15 českých účastníků Programu EDIE (název Programu v ČR) z Českých Budějovic a Světlé nad Sázavou. Spolu během třídenního putování Šumavou prošli jednu z nejkrásnějších a nejstarších turistických tras tzv. Medvědí stezku. Mimo jiné navštívili zmizelou vesnici Zadní Zvonková a přešli i do Rakouska. Na závěr expedice sjeli účastníci na raftech Vltavu mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou. „Jízda na raftech byla neskutečným zážitkem. Překvapilo nás, že je zde voda v řekách sladká,“ řekl Islam Abu El Hija, jeden z izraelských účastníků. „ A také nás překvapilo množství stromů a rostlin, ale i rychlé změny počasí. Přišla bouřka a déšť, ale za čtvrt hodiny už zase svítilo slunce. To v Izraeli nezažijete,“ dodává Gal Izhaki, vedoucí izraelských účastníků Programu.

Izraelci se seznamovali nejen s naší přírodou, ale i historickými památkami a zajímavými městy. Prohlédli si Český Krumlov, kde obdivovali především architekturu a atmosféru města. Navštívili i České Budějovice, kde byli přivítáni na radnici města náměstkyní primátora Ing. Ivanou Popelovou. Své cestování po České republice izraelští a čeští účastníci Programu zakončili v Praze. Nejprve si vyslechli přednášku na Pražské židovské obci v Maiselově ulici a poté si prohlédli staré židovské město. Při toulkách Prahou nevynechali ani Pražský hrad, Karlův most a Malou Stranu. „Bylo skvělé, že jsme mohli poznat odlišnou přírodu, památky a způsob života, než známe. Setkali jsme se i se spoustou zajímavých lidí,“ shrnula Gal Izhaki.

Početná izraelská výprava se do naší republiky vrátila i na základě dobrých zkušeností s loňskou expedicí po jižních Čechách, kterou zajišťoval – stejně jako letos – Vladimír Kojan z Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích, jeden z vedoucích českého Programu EDIE. Plánování a příprava expedice nebyla jednoduchá záležitost, protože je třeba brát ohled na víru a zvyky izraelských účastníků. Těsnější spolupráce s izraelskou odnoží Programu se datuje od roku 2006, kdy se českobudějovičtí studenti v rámci projektu „Zmizelí sousedé“ vydali do Izraele hledat občany bývalého Československa, kteří přežili holocaust a po válce emigrovali.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...