Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Bojovníci proti totalitě pohledem dětí míří do Chrudimi

Putovní výstava k projektu „Bojovníci proti totalitě pohledem dětí“ se v pátek 27. a v sobotu 28. června ocitne v Chrudimi na Resselově náměstí. Expozici o boji proti nacistické a…

  • Publikováno: 27. 06. 2008

„Považuji to za velmi důležitou aktivitu. Mladé generace jsou ohroženy ztrátou historické paměti. Události z druhé světové války nebo padesátých let se stávají jen jednou z mnoha kapitol učebnic dějepisu. Přitom jde o události, jejichž důsledky jsou v naší společnosti patrné dodnes,“ říká radní kraje Miloslav Macela.

Během školního roku měli žáci 8. a 9. tříd a studenti nižších stupňů gymnázií v celé republice za úkol natočit audio a video dokumenty o osudech těch, kteří na vlastní kůži zažili zločiny totalit a rozhodli se proti nim bojovat. „Do projektu bylo přihlášeno dvacet videodokumentů a třináct audiodokumentů. Dokumenty zachycují osudy válečných veteránů 2. světové války, politických vězňů a příslušníků pomocných technických praporů, kteří byli perzekuováni komunistickým režimem,“ přibližuje výstavu koordinátorka za Konfederaci politických vězňů Monika Černíková.

„Myslím si, že akce může zaujmout děti, kterým právě začínají prázdniny a třeba se zamyslí s rodiči o výletech po republice nad minulostí naší země. Možná některé bude i výstava inspirovat a zapojí se do dalších ročníků této soutěže. Jistě nedaleké Ležáky tomu mohu napomoci,“ říká o výstavě místostarosta Roman Málek.

Výstavu realizuje Konfederace politických vězňů ČR společně s Ministerstvem obrany. „Tato výstava je jedním ze způsobů, jak upozornit veřejnost na nebezpečí, které v sobě skrývají totalitní režimy. Usilujeme proto o to, aby se výuka o zločinech komunistické totality stala nezbytnou součástí výuky historie na školách,“ uvedla předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

„Pokud nebude mladá generace znát minulost, je odsouzena k jejímu opakovaní,“ s těmito slovy přistupuje k projektu Anna Honova z Konfederace politických vězňů z Uherského Hradiště.

Kam zamíří výstava příště?
7. července -9. července –Liberec
25. července – 3. srpna – Uherské Hradiště – Letní filmová škola
26. srpna – 28. srpna – Hradec Králové
30. srpna – Chrudim
2. září – 4. září – Hranice
9. září – 11. září – Opava
18. září – 20. září – Ostrava
25. září – 27. září – Český Krumlov
29. září – 30. září – České Budějovice


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...