Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Člověk v tísni získal cenu za vzdělávací projekt o moderní československé historii

Společnost Člověk v tísni získala za projekt Jeden svět na školách, který tuzemským školám poskytuje dokumentární filmy zabývající se mimo jiné moderními československými dějinami, letošní…

  • Publikováno: 09. 04. 2008

Stejné ocenění v kategorii osobností získal také zakladatel a ředitel projektu Karel Strachota. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční dnes během zahajovacího večera festivalu Febiofest v Praze.

„Poměrně často zaznívá, že mladé lidi naše nedávná minulost, tedy období socialistického Československa, nezajímá. Naše zkušenosti jednoznačně potvrzují pravý opak. Mladí lidé otevřeně přiznávají, že mají málo informací i příležitostí je získat a že se dozvědět více chtějí. Je důležité jim toto období přiblížit vhodnou, atraktivní formou. To platí obecně pro výuku dějepisu i ostatních předmětů,“ uvedl oceněný ředitel projektu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Vzdělávací program Jeden svět na školách již šestým rokem nabízí základním a středním školám v celé České republice dokumentární filmy a zároveň školí pedagogy v jejich využívání. Jedna z tematických sad je zaměřená na moderní československé dějiny a obsahuje 25 filmů od českých režisérů. Školy doposud dostaly téměř 5.000 DVD a videokazet s tituly z této sady. Celkově dokumenty a doprovodné materiály využívají učitelé ve 2300 školách, tedy téměř v každé druhé tuzemské škole.

Téma československých poválečných dějin přibližuje mladým lidem také projekt Příběhy bezpráví, který je součástí programu Jeden svět na školách. Projekce tematických filmů a debaty s pamětníky, filmaři, historiky a dalšími odborníky se během loňského listopadu konaly na 590 školách. Projekt je jednou z mála možností, jak se mohou mladí lidé s naší nedávnou totalitní minulostí blíže seznámit.

Společnost Člověk v tísni získala Cenu Jaromila Jireše v konkurenci produkce dokumentu Občan Havel televize Nova a projektů podpory nových scénářů společnosti Sazka. Cenu Člověk v tísni získal „za významnou podporu české kinematografie, zejména dokumentární tvorby věnující se tématům z oblasti lidských práv a paměti národa, tedy jako producent projektu JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH“, jak zní verdikt odborné poroty.

Ceny byly oficiálně předány z rukou čestné prezidentky ARAS Heleny Třeštíkové a předsedy poroty Antonína Kopřivy během zahajovacího večera festivalu Febiofest dne 27. března 2008. Akce se uskutečnila ve Village Cinemas Anděl v Praze.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...