Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Sdružení nebudou muset být označena o. s.

Názvy jednotlivých sdružení už nebudou muset obsahovat označení občanské sdružení nebo zkratku o. s. Nedávno o tom v konečném čtení rozhodli poslanci a poslankyně sněmovny. Pokud k normě…

  • Publikováno: 23. 12. 2007

Podle doposud platné úpravy, která se novelou mění, musela občanská sdružení, založená podle zákona o sdružování občanů, obsahovat ve svém názvu buď označení občanské sdružení nebo zkratku o. s. Tato povinnost se podle starší úpravy vztahovala nejen na nově registrovaná občanská sdružení, ale též na ta již existující, kterým starší právní úprava stanovovala povinnost uvést svůj název do souladu se zákonem o sdružování občanů nejpozději do 3. července 2009.

Splnění této zákonné povinnosti bylo přitom spojeno se změnou stanov a jejich následnou registrací u ministerstva vnitra – tedy s administrativní zátěží. V současné době navíc ministerstvo vnitra registruje více než šedesát šest tisíc občanských sdružení, z nichž většina požadavkům starší verze zákona o sdružování občanů nevyhovovala.

Pod novelu se podepsali poslanci a poslankyně napříč politickým spektrem a hladce prošla i sněmovnou. Zamítnutí neúspěšně navrhla jen poslankyně Zdeňka Horníková (ODS). „Jedná se o nesystémovou záležitost,“ uvedla s poukazem na chystaný nový občanský zákoník, který bude otázky občanských sdružení řešit.

Navrhovatelé a navrhovatelky ale argumentovali tím, že jde především o čas, protože současná platná úprava stojí sdružení peníze. Ta, co si zkratku o. s. ke svému názvu podle dikce zákona připojila, za to podle poslance Tomáše Kvapila (KDU-ČSL) zaplatila desítky tisíc korun. „Taková sdružení na novele neprodělají. Novela se týká těch, která tak do dnešního dne neučinila,“ uvedl Kvapil. Ta podle něj už nebudou muset platit za doposud povinnou změnu.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...