Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Miliarda stromů - připojte se i vy!

Ke kampani na vysázení miliardy stromů, kterou loni koncem roku vyhlásila Organizace spojených národů – program pro životní prostředí (UNEP), se připojily tisíce organizací a jednotlivců…

  • Publikováno: 19. 11. 2007

V současné době již přihlášky těch, kteří se do kampaně po celém světě zapojili, daleko přesáhly miliardu, ale počet skutečně vysazených stromů zatím stále pokulhává. Čísla však rostou každým dnem (jak snadno zjistíte na počitadle kampaně Plant for the Planet: Billion Tree Campaign).
Myšlenka projektu je inspirována činy profesora Wangari Maathai, nositele Nobelovy ceny míru, který od r. 1977 vysadil v Africe přes 30 milionů stromů.
Také Světová organizace skautského hnutí – WOSM – vyzvala skauty z celého světa, aby se zapojili do projektu.

Jak se můžete také do projektu zapojit?
Možností je celá řada – je možné pomáhat lesníkům při zalesňování holin nebo zakládání nových porostů, můžete obohatit zahradu kolem vaší klubovny nebo základny, po dohodě s obcí nebo městem se zapojit do péče o park nebo stromořadí a podobně.
Zapojení se do projektu „Miliarda stromů“ představuje řadu přínosů pro činnost – můžete reálně pomoci přírodě – zůstane za vámi kus „hmatatelné práce“, na kterou se budete i po letech moci ohlédnout. Máte možnost dozvědět se řadu nových a zajímavých informací souvisejících nejen se stromy samotnými, ale i s problematikou lesnictví a péče o les, ekologií a ochranou prostředí – nebo třeba zjistíte něco o zahradnictví, pěstování starých a netypických odrůd a životě předků na vesnicích. Velmi pravděpodobně získáte řadu kontaktů, které se vám mohou v budoucnu hodit (lesníci, obecní a městské úřady). A v neposlední řadě uděláte vašemu sdružení/oddílu/klubu dobrou reklamu mezi lidmi v okolí vaší „výsadby“.
Období vhodné pro výsadbu stromů právě nyní přichází – tedy mimo vegetační sezónu, na podzim nebo na jaře.
Aby však vaše účast a výsadba stromů byla skutečným přínosem pro přírodu a krajinu, je potřeba na začátku uvědomit si několik věcí. Byť k tomu název programu „Miliarda stromů“ možná trochu svádí, nejde zde jen o kvantitu, tedy počet stromů, ale hlavně o kvalitu – tedy co, jak a kde sázíme.
Stromy totiž nejsou pouze estetickými prvky krajiny, ale především živými organizmy. A jako takové mají své nároky, zejména na prostředí. Typicky při výsadbě lesních dřevin je třeba respektovat jejich výsadbu ve vhodné nadmořské výšce – je všeobecně známo, že smrky patří původně a přirozeně do horských poloh – což v minulých dobách nebylo příliš respektováno a vznikly díky tomu četné lesní porosty – smrkové monokultury, které nejsou ekologicky stabilní, jsou náchylné k poškození škodlivými činiteli a na většině území naší republiky nejsou přirozené.
Jak a kde sázet, jaké stromy vybrat?
Chceme li využít zapojení do projektu „Miliarda stromů“ skutečně ke prospěchu přírodě, je důležité respektovat přirozená stanoviště jednotlivých druhů lesních dřevin. U dřevin vázaných na lidská sídla – zahradních a parkových – pak například došlo k vymizení dříve častých druhů – krajových odrůd ovocných dřevin nebo druhů zcela neobvyklých – některé druhy jeřábů nebo například moruše. Takže i tady se nabízí možnost, jak obohatit parky a zahrady o něco, co v poslední době téměř vymizelo.
Pokud se rozhodnete pojmout svou akci na výsadbu stromů „vážněji“, jako váš vlastní projekt, je zde i možnost získání finanční podpory – například v rámci projektu Nadace Partnerství „Strom života“ – na jejich stránkách www.nadacepartnerstvi.cz /stromzivota
se můžete také inspirovat, jak k sázení stromů přistoupili jinde…


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...