Přidat inzerci

Facebook

Navigace


LETNÍ ASTRONOMICKÉ PRAKTIKUM 2024

gallery-logo-hkv.png

POZOROVACÍ EXPEDICE PRO ZÁJEMCE SE ZKUŠENOSTMI OD 11 DO 18 LET Praktikum je určeno členům Astroklubu a astronomických kroužků naší hvězdárny, ale také všem hloubavým zájemcům o přírodovědné vědní obory, kteří se astronomií zabývají aktivně.

  • Praktikum je určeno členům Astroklubu, astronomických kroužků a všem hloubavým zájemcům o přírodovědné vědní obory.
  • Minimální věk pro přijetí je 11 let, podmínkou člen kteréhokoli AK (tedy i z jiných hvězdáren a škol), ukončená 4.třída ZŠ a zájemce, který prokáže hlubší zájem.
  • Přijetí je vázáno úvodním písemným testem. Odešle se vyplněný s dílem A závazné přihlášky. Dítko jím prokazuje svůj zájem.
  • Bez úvodního testu přijímáme členy astronomického kroužku, kteří svůj zájem prokazují aktivně po celý rok před táborem.
  • Jde o astronomickou vzdělávací akci pro děti a mládež zaměřenou hlavně na odborná noční i denní pozorování oblohy.
  • Základním předpokladem účasti na tomto táboře je trpělivost dítěte a schopnost úkoly dotahovat do konce.
  • Úplným nováčkům je nabízena možnost se zúčastnit Soustředění pozorovatelů v dubnovém nebo květnovém termínu.

Desetidenní PRAKTIKUM neboli také EXPEDICE začíná dvěma dny vícestaničního pozorování maxima Perseid Karlovy Vary – Rokycany. Pro tuto aktivitu budou vybírány děti, které se již pozorování meteorů v minulosti věnovaly. Cílem této expedice jsou pozorování z oborů meziplanetární hmoty, proměnných hvězd, astrotografie a také podrobnějším seznámením s objekty noční oblohy, viditelných planet a povrchových útvarů Měsíce. Pozorovací program si sestaví účastníci sami, na pozorování pak získají pozorovací čas. Vše ve stylu \“V noci pozorujeme, přes den spíme….\“ Na expedici mohou jet nejen zájemci z řad Astroklubu a astronomickýh kroužků, ale také nováčci, kteří například chtějí rozvinout své teoretické znalosti, mají vlastní doma dalekohled a zkoušejí třeba i pozorovat, ale neví si s tímto \“nádobíčkem\“ rady a potřebují poradit. Rozhodně není tento tábor vhodný pro někoho, kdo se o astronomii vůbec nezajímá a jeho zájem je jen náhodný. Pak zkuste spíše účast na týdenním táboře na začátku srpna, který je pro úplné začátečníky vhodnější. Děti budou pracovat s veškerou astronomickou technikou hvězdárny, mohou si přivést i techniku vlastní a zkusit s ní pozorovat objekty noční oblohy, jako jsou planety, mlhoviny nebo hvězdokupy. Astronomická pozorování vyžadují určitou pečlivost a trpělivost, ale také schopnost samostatné práce. Takové vlastnosti musí tyto děti mít, aby si z tábora odnesly maximum.Expedice se odehrává v bezpečných prostorách areálu hvězdárny, na oploceném pozemku, v čistém prostředí, v kontaktu s přírodou. K dispozici jsou standardní sociální zázemí, sprchy s teplou vodou, kvalitní stravování 5× denně, celodenní pitný režim, zajištěný je trvalý pedagogický i zdravotní dohled. Děti bydlí v nových chatkách, kde jim také zajistíme možnost spánku přes den v dostatečné tmě. V deštivém počasí využíváme krytou verandu, vnitřní klubovnu i audiovizuální sál hvězdárny. Případné vstupy a jízdné během tábora jsou zahrnuty v ceně, děti už nic dalšího neplatí, s výjimkou vlastního nákupu drobností během výletů po blízkém okolí.Pokud děti práce pod hvězdnou oblohou a téma astronomie zaujme více, budou se moci v následujícím školním roce zapojit do astronomického kroužku. Automaticky se také stávají členy Astronomického klubu, což jim přináší možnost po následující školní rok navštěvovat zdarma programy hvězdárny spolu až se dvěma dalšími osobami doprovodu.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...