Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Nekonečný příběh jablonecké bižuterie

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu Nekonečný příběh jablonecké bižuterie, která se uskuteční v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně.

  • Publikováno: 23. 10. 2013

Výstava kurátorky Kateřiny Hruškové a kol. prezentuje 200 let kontinuální bižuterní výroby na severu Čech. Představená kolekce zahrnuje ukázky průmyslové produkce, unikátní originály vytvořené pro výstavy či přehlídky nebo práce studentů jablonecké bižuterní školy.

Nejstarší exponáty pocházejí z období kolem roku 1800, přes secesi, art deco po nejmladší kusy prezentující produkci současných výrobců. Návštěvníci se budou moci seznámit s jednotlivými obory bižuterní tvorby – od tradičního zpracování skleněných perlí, perliček a kamenů až po skleněné náramky (bangle) vyvážené do Indie nebo jetovou „černou“ bižuterii imitující gagátové šperky viktoriánské Anglie.

Chybět nebude bižuterie z dalších materiálů, jako je dřevo, plastické hmoty, hliník, keramika či polystyren. Výstavu doplňují současné oděvní modely českých módních návrhářů zdobené jabloneckou bižuterií nebo kabelky.

Pro malé děti je na výstavě připravena dílnička, kde si mohou zkusit vyrobit drobný šperk nebo nakreslit vlastní návrh šperku.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné muzeum v České republice specializované na sklo a bižuterii. Od roku 2003 je jeho zřizovatelem  – díky výjimečnosti sbírkového fondu – Ministerstvo kultury České republiky. Nabízí moderní expozice historického i současného skla a bižuterie. Zatímco expozice skla, časově pokrývající období sedm století, je největší výstavní přehlídkou tohoto sortimentu v zemi, expozice bižuterie je nejobsáhlejší i ve světovém kontextu. Muzeum pořádá tematické výstavy doprovázené vícejazyčnými odbornými publikacemi a spolupracuje s firmami, osobnostmi, odbornými a zájmovými společnostmi v České republice i zahraničí.

Výstava vznikla pod záštitou primátora statutárního města Brna Bc. Romana Onderky, MBA, a s finanční podporou statutárního města Brna a Městské části Brno – střed. Výstavu můžete navštívit v Letohrádku Mitrovských v Brně od 15. 10. do 1. 12. 2013, denně kromě pondělí.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...