Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Historicky největší slet ultralehkých letounů na Šiklově Mlýně

O víkendu proběhl na Šiklově mlýně ve Zvoli nad Pernštejnem již šestý ročník Aeroshow, kde se pravidelně setkávají vlastníci ultralehkých letounů.

  • Publikováno: 05. 08. 2013

Tento rok dosáhl historicky největšího počtu 120 účastníků. Návštěvníkům se tak naskytl nádherný pohled na plné louky vyskládané těmito letadly, které kolikrát měly ojedinělé designové prvky. Celou aeroshow v 16 hodin odstartovala ukázka nízkých přeletů a akrobatických prvků helikoptéry, která se nám pak zapojila do akční bojové scénky únosu bezbranné ženy, kterou zachránil sám tajný agent 007. Diváci mohli zhlédnout i bezmotorové přistání ultralehkých letounů či extrémně nízké průlety s kouřovými efekty. Práškovací letoun Z37 Čmelák předvedl svou souhru s pozemními hasiči při hašení požáru. Perličkou celé akce byly akrobatické prvky dvouplošníků na světové úrovni.

Pro všechny příznivce se chystá již za 14 dní 17. 8. RC model show, kde uvidí nejrůznější modely helikoptér, stíhacích letounů  a jiných vzdušných prostředků.

Již od rána byla obloha nad Šiklovým mlýnem v obležení ultralehkých letounů všech tvarů a velikostí. Celá akce však začala ve 4 hodiny, kdy se nám představila helikoptéra Robinson R44 pod rukama pilota Lukáše Veselého, který ukázal, že i helikoptéra dokáže provést různé akrobatické prvky a velmi nízké rychlé průlety mezi diváky. Helikoptéru na chvíli vystřídal ultralehký letoun Allegro 2000, který představil reprezentant české národní reprezentace Ondřej Šilhan. Viděli jsme extrémně nízké průlety a finální bezmotorové přistání přímo mezi řadou diváků.

Trochu zpestření si připravili i kaskadéři a pyrotechnici Šiklova mlýna. Na chvíli jsme se ocitli někde v Afghánistánu svědky únosu bezbranné ženy teroristy. Záhy však přijíždí červený sporťák s tajným agentem, který ženu zachrání a pronásledován bojovým vozidlem odlétá v helikoptéře. O návrat mezi letadla se postarala ukázka průletů s kouřovými efekty letounu Sky line, jehož konstrukce vychází ze světových letadel.

Další, kdo představil své umění, byl český UL letoun Tulák od konstruktéra Petra Podešvy, který nám na konci svého představení zapálil dýmovnici, která se na chvíli rozhořela na letišti. To už však byl ve vzduchu práškovací letoun Z37 Čmelák, který všechny zchladil vodou a vše uhasil. Za kniplem byl tentokrát Zdeněk Kolbl z Air Jihlava.

Svoji formaci ve třech také představily letouny UL2. Opravdovou perličkou pak bylo závěrečné akrobatické vystoupení Jana Rudzinskyjeho ve dvouplošníků Bucker 131 Akrobat, který ukázal i průlet vzhůru nohama bez držení kniplu. Při teplotách okolo 36 °C, kdy se výrazně zhoršují podmínky pro létání, byl tento ročník pro letce opravdu velmi náročný a všem jim velice děkujeme za vynikající výkony. Samozřejmě, že podmínky byly náročné i pro diváky, pro které však bylo nachystáno občerstvení a hlavně se mohli během dne zchladit v přírodním biotopu.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...