Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Plzeň patří animovanému filmu

Stovky lidí si nenechaly ujít filmové projekce, které o víkendu zahájily festival projektu Animánie s názvem Podzimní sklizeň.

  • Publikováno: 18. 11. 2012

Stále obsazené byly i pracovní stoly v salónku vedle projekčního sálu Měšťanské besedy, kde si malí i velcí zkoušeli vyrobit svůj vlastní animovaný film.

„Byla jsem s tatínkem na filmu Zahrada. Moc se mi líbil. Ještě lepší je pracovat v dílně, mám už hotovou kulisu, za chvilku udělám loutky a pak to rozpohybujeme,“ těší se desetiletá Adélka Klímová a ukazuje veliký obraz lesa.

Film Zahrada Jiřího Trnky a Břetislava Pojara přilákal do Besedy celé rodiny. Kino bylo téměř zaplněné. „Chtěli jsme se ženou zavzpomínat na naše dětství, moji knihu Zahrada zdědil syn a každý večer s ní usíná. Takové filmy se už bohužel nedělají, je to prostě poezie,“ říká Filip Klíma z Plzně.

Sen noci svatojánské první festivalový den uzavřel, neděle pak patřila Wallacu, Gromitovi, Modrému tygrovi a také hrdinům z filmu Panika v městečku. Kromě Besedy se při Podzimní sklizni promítá také v Anděl Café Music Baru, tady jsou filmy určené především dospělým divákům.

„Znalci a zapálení fanoušci by mohli ocenit zejména Tragédii člověka, dílo slavného maďarského animátora M. Jankovicse nebo Winter Days – haiku převedené na plátno 35 animátory z celého světa pod vedením Trnkova žáka K. Kawamota. Pro klasiky animovaného filmu ovšem nemusíme chodit jen do zahraničí, což nám dokáže Švankmajerův snímek Něco z Alenky. Underground a podzemní proudy jsou na letošní sklizni zastoupeny zejména díky Heart String Marionette, druhému celovečernímu filmu autora M dot Strange, jehož debut We Are the Strange si odbyl premiéru na Sundance Festival 2007, a také Blood Tea and Red String, morbidně poetická pohádka pro dospělé nezávislé autorky Ch. Cegevske,“ zve hlavní koordinátor Animánie Ondřej Polony.

V ateliérech ZUŠ v Sokolovské ulici zároveň probíhají workshopy, jejichž účastníci celé dopoledne vytvářejí své vlastní animované filmy. Pomáhají jim v tom zkušení lektoři – animátoři. Festival zakončí v sobotu 17. listopadu soutěžní přehlídka audiovizuální tvorby neprofesionálních tvůrců. Program zahrnuje projekce soutěžních filmů, otevřené animační a plackovací dílny, povídání o filmech, hlasování pro ten nejlepší či čtení komiksů.

„Slavnostní vyhlášení vítězů a zakončení festivalu proběhne v ten samý den od 19:00 hodin. Slavnostní atmosféru navodí Komorní lahvový orchestr a večer završí alegorie na W. Shakespeara nejen pro děti od brněnského autorského divadla Anička a letadýlko,“ upřesňuje produkční Animánie Karolína Pojarová.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...