Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Z Brna na Mars

V rámci Expedice Mars 2009 stráví 15 dětí pololetní prázdniny na hvězdárně v Brně. Některé z nich v dubnu odjedou do Evropského vesmírného centra v Belgii.

  • Publikováno: 26. 01. 2010

Pololetní prázdniny stráví 15 dětí, které úspěšně prošly internetovým konkurzem Expedice Mars 2009, na hvězdárně v Brně. Nečeká je tam však žádné lenošení. Naopak. Budou usilovat o zařazení do dětské vesmírné posádky, která v dubnu 2010 odjede do Evropského vesmírného centra v Belgii. Tam děti projdou několikadenním výcvikem a na závěr podniknou v maketě raketoplánu simulovaný let do vesmíru.

Expedice Mars 2009 je již šestým ročníkem konkurzu na dětskou vesmírnou posádku, který organizuje občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. V loňském roce na světovém setkání astronautů v Praze byli organizátoři Expedice Mars oceněni medailí kosmonauta Alexeje Leonova. V České republice ji má už jen Vladimír Remek, který se jako první Evropan podíval do vesmíru osobně a který nad Expedicí Mars převzal záštitu.

„Medaile nám pochopitelně udělala velikou radost, ale zároveň je to pro nás závazek v akci pokračovat,“ říká předseda pořadatelské organizace Slávek Hrzal.
Na šestý ročník simulovaného letu na Mars nebylo příliš jednoduché sehnat finance. Nakonec vypomohli i účastníci prvních simulovaných letů, ze kterých jsou už dospělí vysokoškoláci, a vstříc budoucím kosmonautům vyšla i brněnská hvězdárna a planetárium, která nabídla své prostory.

Pro účastníky brněnského semifinále je připraveno několik odborných přednášek a kurzů, projdou hrami, které mají ověřit jejich psychickou odolnost a schopnost pracovat v týmu, a budou obhajovat své projekty, které zpracovali v internetové části konkurzu. Jen deset z nich pojede v dubnu do Evropského vesmírného centra a jen pět z nich se může nominovat do posádky raketoplánu. Další pětice se bude na simulovaném letu podílet v řídícím centru.

Slavnostní předání „letenek na Mars“ proběhne v Planetáriu v Brně na Kraví Hoře v neděli 31. ledna od 11 hodin.

 

www.mars.zde.cz


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...