Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Opravdu dobrý tábor radí: Pozor na černé tábory!

Letní dětské tábory se kvapem blíží a tak informační centrum Borovice.cz a pionýrský projekt "Opravdu dobrý tábor" spojili své síly, aby vám přinesli důležité a zajímavé rady jak postupovat při…

  • Publikováno: 15. 06. 2009

Černý tábor
Co je „černý tábor“? Jednoduše řečeno – tábor pořádaný bez náležitostí či bez zaštítění spolehlivým provozovatelem.
Na „první pohled“ se černý tábor nijak od dobrého tábora nemusí odlišovat. Zpravidla však není hlášen hygienické službě a zdravotnickému zařízení. I když nelze tvrdit, že zajištění zdraví či bezpečnosti dětí je na něm zcela nedostatečné, velmi pravděpodobně tam „cosi“ není vpořádku (což se projeví v nějaké mimořádné situaci – střevní potíže většiny účastníků a podobně.)
Program takových „táborů nadivoko“ může být až přespříliš „dobrodružný“, o jeho kladném výchovném vlivu na děti pak lze pochybovat. Velmi pravděpodobně tábor také není pojištěný.
K pořádání „černých táborů“ se uchylují obvykle příliš sebevědomí, dále málo zkušení nebo naopak vychytralí lidé, kteří si chtějí ulehčit zodpovědnost či obejít některou z povinností nutného zabezpečení táborové činnosti, včetně zajištění potřebné dokumentace (kterou mnozí z nich nazývají zbytečným papírováním). Organizátoři černých táborů zkrátka uznávají jen ta práva a pravidla, která jim vyhovují a ne vždy se ohlížejí i na obecně respektované zásady nebo zákonná práva dětí. Ne náhodou se obávají jakýchkoliv kontrol, včetně návštěv rodičů. V jejich táborových aktivitách se objevují takové, které jsou líbivé, ale mohou také hraničit s porušováním základních bezpečnostních pravidel či až dokonce například s ohrožováním mravní výchovy dětí a mládeže.
Bylo bohužel zaznamenáno a ve sdělovacích prostředcích prezentováno i několik případů táborů, organizovaných „načerno“osobami s kriminální minulostí, pedofily, ale i podvodníky, kteří vybrali peněžní zálohy za připravovaný pobyt dětí – a po určité době bez okolků zmizeli.

Úspěšný projekt občanského sdružení Pionýr Opravdu dobrý tábor se i letos dočkal svého pokračování. Cílem tohoto projektu je zvýšení povědomí veřejnosti v oblasti obecných pravidel, jež by měl splňovat každý tábor, a ochrany práv spotřebitelů služeb rekreačního charakteru pro děti a mládež. Cílovou skupinu tvoří především rodiče dětí – budoucích účastníků táborů a pobytových akcí.
Prostřednictvím dlouhodobé informační kampaně realizované ve sdělovacích prostředcích, na informačních webových stránkách www.dobrytabor.cz a dále prostřednictvím vlastních tištěných materiálů, jejíž součástí je i příprava kontaktních akcí určených veřejnosti s nabídkou setkání s odborníky, se snažíme prohloubit zájem rodičovské veřejnosti o tuto problematiku. Projekt úspěšně probíhá již od roku 2005.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...